Psů v útulcích přibývá hlavně po vysvědčení na konci června a právě po Vánocích. „Je to tak každý rok. Většinou s určitým zpožděním, až z roztomilého štěněte povyroste dospívající pes. Málokteré dítě se o psa vydrží stále starat, rodina na to nemá čas, nikdo se mu nevěnuje. Psi se pak nudí, jsou nevychovaní a začnou dělat potíže. Půlka případů s nechtěnými pejsky by nebyla, kdyby se lidé před jejich pořízením poradili," zdůraznil člen sdružení Černohorský psí ráj František Novotný.

Lidí, kteří si pořídí nevhodné plemeno psa a neumějí se o něj následně postarat a vychovat ho, podle něj přibývá. „Pes je živý tvor, který má svoji psychiku. Pamatuje si, jak se k němu člověk chová, je potřeba mu naslouchat," vylíčil Novotný.

Základní chybu při pořizování psa dělají lidé u výběru plemena. „Lidé si vybírají taková, která pro ně nejsou vhodná nebo jim nedokážou poskytnout správné podmínky. Pes potřebuje také neustálý kontakt a lásku od svého pána. Někteří majitelé nechávají psy samotné doma, nevěnují se jim, nevychovají je. To pak vede k tomu, že se psi projevují problémově," dodal Novotný.

Převýchova psa

Psí ráj v Černé Hoře provozuje takzvanou zvláštní a běžnou školku pro psy. „Ve zvláštní školce se snažíme pejsky naučit, co se smí a co ne. Pokud se u psa vyskytne nějaký problém, je to zdlouhavá práce vypátrat jeho příčinu a odstranit ho. Téměř vždy je ale chyba na straně majitele," vysvětlil Novotný.

Zájemci si do psího ráje mohou přijít pro radu, třeba jakého psa si vlastně pořídit. „Pomáháme i s odchycením psů a jejich umístěním. Pejsky nedáváme do kotců, ale máme je doma, aby nebyli osamocení. Snažíme se také zachránit psy před zbytečným utracením," řekl dále Novotný.

V blanenském útulku pro psy mají často plno. „V minulých letech bylo běžné, že se s menším odstupem plnily útulky nechtěnými vánočními dárky. Letos se lidé hodně zbavují nemocných a jinak postižených psů, policisté je obvykle najdou někde pohozené. Celkově v naší republice narozených štěňat přibývá a nabídka převyšuje poptávku," popsala vedoucí blanenského útulku Jarmila Jurová.

Kapacity útulků pak nestačí. „Letos jsme měli několik měsíců nadstav. Lidé by měli před pořízením psa více přemýšlet a případně se poradit, jaké plemeno je pro ně bylo vhodné. Udělali by určitě dobře, kdyby se ujali pejska z útulku, který čeká na nového pána," dodala Jurová.

Volně pobíhající psy odchytává především městská policie. „Odchytíme asi kolem čtyřiceti psů ročně, které pak vozíme do útulku. Ten počet nijak zvlášť nenarůstá ani neklesá. Mnohdy jde o zaběhlé psy, kteří se ztratili svým majitelům," zhodnotil situaci v Blansku ředitel tamní městské policie Martin Lepka.

V některých městech monitorují počty psů a jejich pohyb pomocí čipů. „V Blansku by měl mít každý pes známku. Čipy v Blansku povinné nejsou a o jejich zavedení ani neuvažujeme," doplnil Lepka.

Jako jedni z prvních začali čipový registr psů používat v Boskovicích. „Čipy jsme zavedli asi před deseti lety. Máme s tím dobrou zkušenost. Většina odchycených psů jsou zvířata, která se zaběhla svým pánům. Nemusíme je pak umisťovat do záchytné stanice, ale rovnou zjistíme majitele a psa mu hned vrátíme," popsal ředitel městské policie v Boskovicích David Krátký.

KLÁRA GROMSZKÁ