Ve své hotelové restauraci Tanzberg v Mikulově začíná Ihnačák servírovat svatomartinské menu už ve čtvrtek. Nabízí více verzi hlavního chodu, jednu tradiční se zelím a lokšemi a jednu moderní s bulgurem. „I tradiční recepty jsou o něco vylepšené. Třeba o zajímavější koření nebo bylinky, například šalvěj. Je to více práce s kreativitou, ale určitě se vyplatí, aby byla jídla v restauracích různorodá," popisuje kuchař.

Zdroj: Youtube

V Mikulově působí Ihnačák osm let. Celou Pálavu si velmi oblíbil, nejraději má dle svých slov jižní slunce a vůni přírody. „Být obklopený vinohrady je vždy pěkné. Sám jsem si tuto lokalitu vybral, i přesto, že jsem tady neměl žádné známé ani rodinu," říká.

Výraznou inspiraci ale v moravské gastronomii nenašel. „Myslím si, že je to velmi podobná kuchyně té české nebo slovenské. V běžných hospodách pak dává spousta lidí přednost smaženému sýru a řízkům. Je tady pár dobrých restaurací, které určují trendy a nechtějí se ztratit v době minulé," zamýšlí se Ihnačák.

Marcel Ihnačák:

  • Studoval střední odbornou školu se zaměřením na kuchaře.
  • V letech 2000–2003 pracoval v restauracích v Praze.
  • Ve svých třiadvaceti letech se stal šéfkuchařem restaurace Století.
  • V roce 2003 odešel do Londýna, kde pracoval v michelinské restauraci Pied-á-Terre.
  • Poté nastoupit do restaurace Jamieho Oliviera Fifteen, kde se stal zástupcem šéfkuchaře.
  • Ve volném čase se věnuje rodině a zahradničí.
  • Je mu 45 let.

Sám si údajně ani nevzpomíná, kdy naposledy smažený sýr jedl. „Když mám chuť na kalorickou bombu, tak si radši udělám bryndzové halušky se slaninou," směje se šéfkuchař. Mezi jeho nejoblíbenější suroviny ale patří rajčata, cuketa, fenykl i fazolové lusky nebo zelený chřest. Jarní křupavá zelenina, která se nemusí dlouho připravovat a stačí pár ingrediencí jako je máslo či olivový olej a česnek a chutná dobře.

Na restauracích mu nejvíce vadí dlouhé čekání na jídla. „Nemyslím si, že podnik může být dobrý, když má špatný servis," podotýká Ihnačák. Stav české gastronomie je ale podle něj na dobré cestě. Už jen proto, že zde fungují restaurace s michelinskou hvězdou.

Vařil pro prezidenty i celebrity

V Česku mají akutálně michelinskou hvězdu dvě restaurace. La Degustation Bohême Bourgeoise šéfkuchaře Oldřicha Sahajdáka a Field šéfkuchaře Radka Kašpárka, známého například z televizní show MasterChef Česko.

Podle Ihnačáka jsou podobné televizní pořady důležité. „Je potřeba mít takové realce v televizi, aby lidé viděli, že jídlo může vypadat i jinak. A že člověk nemusí mít jen pět až deset oblíbených receptů na celý život. Je dobré být i kreativní a vyzkoušet si nové věci," vyjadřuje se k pořadu.

Po komplexní rekonstrukci lůžkové části Centra léčebné rehabilitace se nové podoby dočkala i jeho ambulantní část.
Rehabilitaci ve vyškovské nemocnici zrekonstruovali. Je větší a modernější

Marcel Ihnačák vařil za svou kariéru pro prezidenty i celebrity, například pro Karla Gotta, Seana Conneryho či Calvina Kleina. „Snažil jsem se jim uvařit jídlo, na které budou dlouho vzpomínat a myslím si, že se mi to povedlo. Přístup k hostům mám ale vždy stejný. Aby bylo jídlo kvalitní a podle mých představ," zdůrazňuje šéfkuchař.

Kromě restaurace a hotelu v Mikulově provozuje Ihnačák také noční klub Cube, Stravovnu v Lednici a foodtruck v Dolních Dunajovicích. Desátým rokem pokračuje ve spolupráci s Lidlem a v televizi Markíza vysílá své recepty.

Recept: Pečená husa na červeném víně

Čas: 4 hodiny, 8 porcí

Ingredience:

· jedna mladá husa

· mořská sůl v mlýnku

· čerstvý tymián

· 700 ml suchého červeného vína

· celý kmín

· černý pepř

Postup: Omytou a osušenou husu důkladně nasolíme a necháme ji přes noc odležet v lednici. Poté ji znovu opláchneme a osušíme. Husu přendáme do pekáče, okořeníme, posypeme kmínem, přidáme pár větviček čerstvého tymiánu a podlijeme červeným vínem.

Pečeme pod pokličkou ve vyhřáté troubě na 180 °C přibližně 3 – 4 hodiny. Po 2 hodinách odkryjeme pokličku a husu pečeme dále odkrytou do křupava. Průběžně poléváme výpekem.

Upečenou husu podáváme s bulgurovým salátem s granátovým jablkem, fenyklem, řapíkatým celerem a bylinkami.