Blaha v podzemní církvi patřil do okruhu nejbližších spolupracovníků kněze Felixe Davídka, který působil ve skryté církvi již delší dobu. „Davídek si uvědomoval, že podzemní církev potřebuje biskupa. Svěcení kněží totiž bylo velmi obtížné, občas se podařilo v německých Drážďanech, cesta tam byla ale náročná a nebezpečná,“ vysvětlila na Internetové encyklopedií dějin Brna Alvéra Mazáčová.

Ilustrační foto.
Hodiny angličtiny i logiky navíc. Třídy pro talentované budou v Brně a Břeclavi

Davídek se však biskupem stát nemohl, sledovala jej Státní bezpečnost. Volba tak padla na mladého chemika Bláhu. „Díky své profesi mohl poměrně volně cestovat, navíc se o něj nezajímala policie,“ zmínila Mazáčová.

Jan Blaha
- Narodil se 12. března 1938 v Brně.
- Původní profesí byl inženýr chemie, pracoval například ve Vlněně.
- V roce 1967 se tajně stal knězem a následně biskupem takzvané tajné církve.
- Zemřel po těžké nemoci 13. prosince 2012 v Brně.

Dvanáctého července 1967 se stal Blaha v německém Aušpurku knězem, v říjnu pak biskupem. „Obě svěcení se uskutečnila tajně,“ uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Jako duchovní Blaha působil zejména o víkendech. I nadále chodil do běžného zaměstnání. „Působil jako učitel morální teologie,“ uvedla Mazáčová.

Krátce po změně režimu ze zaměstnání odešel a začal působit v brněnské diecézi. „Od roku 1999 do konce života působil ve farnosti Neposkvrněného početí Panny Marie Brno-Křenová jako farní vikář,“ řekla Mazáčová.

Zemřel po těžké nemoci.

Ilustrační foto.
Statistiky důchodů: nejlépe jsou na tom muži v Brně, nejhůř ženy na Znojemsku