Hodonínští radní přesun schválili na svém posledním zasedání. O návrat stála Jana Gajošová zvolená za hnutí Změna. „Současné umístění je špatné, nešťastné. Ten, kdo to vymyslel, by se měl dostat mezi lidi, kteří tam chodí. Nadávají. Tržnice je utopená, škaredá. Chci, abychom změnu udělali co nejdříve,“ sdělila Gajošová.

Stalo se. Trhy se na městský pozemek, ke kterému lidé míří průchodem z náměstí, vrací už ve čtvrtek. Před rokem přitom hodonínští představitelé navrhovali, že do míst přestěhují služebnu městské policie. Plán zůstává. Radnice nechala zpracovat projekt, který počítá s využitím budovy na rohu náměstí. Definitivní verdikt ale nepadl.

Změn dozná i zázemí prodejců. Stávající dřevěné budky stojící v parku buď najdou nového majitele, nebo je podle Gajošové město nechá zlikvidovat. Nahradí je lehce skladatelné stolky.

Staronový prostor za průchodem navíc nemusí být definitivní. Radní Gajošová zmínila, že v budoucnu je ve hře i přímo náměstí. „Hezky by to tam ožilo, a určitě by si k prodejcům našlo cestu i více lidí,“ je přesvědčená radní. Šlo by o historický návrat. Trhy se na hodonínském náměstí konaly ještě za první republiky.

Zatímco v Hodoníně trhovci v posledních letech pendlovali, v Břeclavi a ve Znojmě mají po léta stálé místo. Břeclavané chodí každé páteční dopoledne na prostranství před Kulturním domem Delta. V teplých měsících se jich tam postupně vystřídá několik set. „O změně neuvažujeme. Lidé si na místo i termín zvykli,“ podotkl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Podobně je to i v sousedním Znojmě. Zhruba patnáct stánků tamní obyvatelé navštěvují na Masarykově náměstí. Snaha o zavedení farmařských trhů zatím vychází na prázdno. Důvodem je malý zájem farmářů.

Trhy se ale nedávno měnily v Mikulově na Břeclavsku. Odsun z hlavní části historického Náměstí neslo nelibě mnoho lidí.