Projekt je určený především rodinám s dětmi. „Jedná se o soubor tipů, jak lze v Moravském krasu strávit sedm dní a ani v jednom se nenudit," přiblížila Klára Kučerová z Místní akční skupiny Moravský kras.

Dodala, že už od loňska se na území Moravského krasu rozkládá Pohádkové království šneka Krasíka. „To má vytvořenou síť pohádkových kanceláří, v nichž mohou turisté získat do pohádkového pasu speciální razítka a za odměnu také knížku Dobrodružství šneka Krasíka. Jednotlivé pohádky se vždy vztahují k určitému místu v Moravském krasu," vysvětlila Kučerová.

S knihou je propojená také letošní novinka Sedm dní v pohádce. „Ta totiž doplňuje dosavadní turistickou nabídku pohádkového království o sedm výletů s aktivním prvkem. Jde například o tvoření ve svíčkařské dílně, jízdu na terénní koloběžce nebo možnost absolvování pěti pěších tras. Po nich návštěvníci putují s předtištěným pracovním listem a řeší nejrůznější úkoly s cílem správně vyluštit tajenku a odhalit místo, kde se skrývá poklad," popsala princip projektu Kučerová.

Pracovní listy turisté najdou buď na webových stránkách Pohádkového království šneka Krasíka, nebo je získají na některém ze sedmi stanovišť na Blanensku. Je to například zámek Křtiny, blanenská informační kancelář Blanka nebo hotel Stará škola ve Sloupu. Právě tato místa jsou totiž pro nové výlety klíčová. „Jedna trasa vede centrem Blanska, další v okolí Křtin, zámeckým parkem v Rájci-
-Jestřebí, v okolí Sloupu nebo Rudice. Jeden výlet zavede turisty také do Lažánek do mýdlárny a svíčkárny, jiný den mohou strávit projížďkou na koloběžce, kterou si zapůjčí v půjčovně ve Vilémovicích," uvedla Kučerová.

Pěší trasy mají kolem pěti kilometrů. „Jsou tak vhodné i pro rodiny s menšími dětmi. Některé lze absolvovat i s kočárkem. Vždy jsme je sestavovali tak, aby na nich bylo možné si odpočinout a občerstvit se. Součástí tras jsou také tipy na atrakce v blízkém okolí," řekla Kučerová.

Například trasa v okolí Rudice je dlouhá přesně pět kilometrů a nese název Putování za rudickými vodami. „Začíná u větrného mlýna. Vede kolem pozůstatků těžby a zatopených jezírek a také přímo nad Jedovnickým potokem, který teče v podzemí. Částečně kopíruje stezku železa," přiblížil starosta Rudice Roman Šebela.

Podle něj už ji první turisté vyzkoušeli. „Je to novinka a díky úkolům, které především děti na trase plní, je to pro ně zajímavé a záživné," řekl Šebela.

Nejen v deštivých dnech turisté ocení například výlet do Mýdlárny a svíčkárny v Lažánkách. „Máme u nás kancelář šneka Krasíka a tímto jsme naši spolupráci na projektu rozšířili. Lidé k nám mohou přijít na exkurzi, my jim ukážeme ruční výrobu svíček a mýdla a každý si u nás může vlastní mýdlo a svíčku i vyrobit. Dílo si odnese domů. A protože svíčky se vyrábí ze včelího vosku, dozvědí se u nás návštěvníci i zajímavosti o včelách, o jejich chovu a také o zpracování medu, vosku a dalších produktů," popsala jednatelka firmy Mydlidědek Daniela Koplová.