Obec Únanov ležící čtyři kilometry severně od Znojma neustále vzkvétá. Za poslední léta se stala zvláště v létě oblíbeným cílem turistů skrze zdejší moderní koupaliště. O životě v obci a také o zdejším turistickém ruchu přinášíme rozhovor se starostou obce Ing. Vojtěch Fabík.

Za poslední desetiletí se tvář obce hodně změnila, obec Únanov má novou kanalizaci a ČOV, plynofikaci, napojení na znojemskou úpravnu vody, biokoridory a biocentra, opraveny jsou i komunikace a náves. Ze kterých uskutečněných investičních akcí v poslední době máte největší radost a čemu napomohly?

Radost mám určitě z opravených budov školy a školky. Budova školky byla vlastně celá přestavěná, vzniklo zde další oddělení a její kapacita se zdvojnásobila. Občané také uvítali novou budovu obecního úřadu, kterou jsme otvírali v minulém roce. Své záležitosti si tak mohou vyřídit v kulturnějším prostředí.

Obecní úřad v Únanově.Je ještě něco, co podle vás je v obci potřeba zbudovat či uskutečnit? Jak toho chcete dosáhnout?

Obec se neustále rozvíjí a proto je stále co budovat. Příští měsíc dokončíme stavbu kapličky zasvěcenou Janu Pavlu II. Z větších investičních akcí připravujeme stavbu nové hasičárny a vydláždění hlavních cest na hřbitově žulovou kostkou. Uvedené investice by měly být realizovány v příštím roce a budou hrazeny z vlastních prostředků.

Zvláště v létě je vaše obec častým cílem milovníků vody, kteří navštěvují únanovské koupaliště Pohoda. Jaká byla návštěvnost koupaliště v uplynulém roce a jak je areál připraven na letošní sezonu? Jaké novinky chystáte?

V minulém roce navštívilo koupaliště třicet pět tisíc návštěvníků. Pro letošní rok je areál již připravený a otvíráme tento víkend. Součástí areálu je autokemp, který máme již v tomto období obsazen z osmdesáti procent. Novinkou je určitě automatická závlaha celého areálu a slavnostnější zahájení sezony uspořádáním přehlídky rockových kapel.

Jak se obci daří vycházet vstříc turistům a jak se turistický ruch odráží v životě vaší obce?

Turismem žije obec hlavně v letních měsících, kdy je otevřeno koupaliště. Vyšší počet turistů vítají provozovatelé místních restauračních zařízení. Pokud někdo navštíví naši obec, může zde aktivně prožít celý den. Zaplavat si v bazénech, zasportovat na hřištích s umělým Znak obce Únanov.povrchem a pak se třeba dobře najíst v místních restauracích. Také krásná příroda v okolí Únanova láká na pěší procházky.

Jak je na tom Únanov s kulturními akcemi a aktivitou místních spolků?

V průběhu roku se koná řada kulturních akcí pořádaných jak obcí, tak i ostatními spolky včetně školy a školky. Pro koordinaci těchto akcí rada obce v minulém roce zřídila kulturní a sportovní komisi. Z posledních uskutečněných akcí lze vyjmenovat pálení čarodějnic nebo návštěvu divadla v Praze. A z těch nejbližších co nás čekají je v sobotu již zmíněná přehlídka rockových skupin MiniFest a následující týden pak dětský den.

Kolik je v Únanově v současné době obyvatel? Daří se do obce přilákat rodiny s dětmi?

V uplynulých deseti letech bylo v obci postaveno přibližně šedesát nových rodinných domů a to se projevilo i na počtu obyvatel. Ten neustále stoupá a k dnešnímu dni činí 1 185. Také ve školce a škole přibylo více dětí. V příštím školním roce s největší pravděpodobností otevřeme ve škole další třídu.

Vaše obec má na internetu i svou vlastní hymnu, jak ten nápad vlastně vznikl?

V roce 2000 jsme obdrželi právo užívat znak a prapor obce. O nějaký rok později za mnou přišel pan Miloslav Vydra, který učil v naší škole hru na hudební nástroje a přinesl hrubý návrh písně o Únanově. Po dopracování si píseň občané rychle oblíbili a tak jsme ji začali používat jako neoficiální hymnu obce.

Kostel v ÚnanověJakou další zajímavostí by se vaše obec mohla pochlubit, o které ne všichni návštěvníci vaší obce vědí?

Únanov má bohatou historii. Zajímavostí je určitě natáčení filmu Ať žije republika v šedesátých letech minulého století. Velkou tradicí byla i výroba loutek pro Českou televizi, ta bohužel byla ukončena z důvodu restituce. Nejznámější osobností je páter Josef Rudolecký, který prožil v Únanově část svého života.

Pane starosto, co byste rád vzkázal našim čtenářům na závěr?

Určitě bych je pozval do Únanova. Navštíví tak moderně vybudovanou a hezky udržovanou obec, ve které mohou aktivně prožít celý den.

PROJEKT OBCE: Tento text je součástí komerčního projektu Deníku Rovnost Obce. Představují se v něm obce jihomoravského regionu.