Inzeráty na stovku pracovních míst plní servery personálních agentur a výběrová řízení jsou v plném proudu. „Brno porazilo Olomouc a Ostravu zřejmě svou strategickou nabídkou," uvedl Petr Gazdík, který jako vedoucí delegace českých poslanců na Tchajwanu vznik servisního střediska v únoru dojednal.

Vedení HTC se dlouhé týdny rozhodovalo mezi třemi moravskými městy. Chtěli ale své servisní středisko otevřít rychle a upřednostnili proto místo postavení nové haly stávající prázdnou na Černovických terasách. Tu jim pronajme developerská společnost CTP. „HTC využije jednu z uvolněných výrobních hal," uvedl Tomáš Budař z CTP.

Podle hejtmana Michala Haška má na vzniku centra hlavní zásluhu vládní agentura CzechInvest. „Každá velká zahraniční investice na jižní Moravu pomáhá regionální ekonomice, včetně nabídky nových pracovních míst. Agentuře děkuji za zprostředkování více než tisíce pracovních míst," uvedl Hašek.

Od prvního června firma zaměstná stovku lidí, letos celkově tři stovky a v následujících letech podle potřeby až kolem tisícovky.

Odborníci poukazují i na další výhody, které centrum přinese. „Příchod servisního centra bude znamenat zkrácení doby oprav pro české zákazníky a také prestiž. O Brně se často říká, že se mění v regionální technologické centrum a rozhodnutí HTC to jen potvrzuje," míní brněnský odborník na informační technologie Jakub Čížek. Dodal, že na Černovických terasách už působí jeden z největších výrobců počítačů Acer, který zde opravuje produkty pro střední Evropu.

Také podle analytika ze společnosti Cyrrus Jiřího Šimary je Brno atraktivní pro technologické firmy. „HTC zde najde veškeré potřebné zázemí. Přímé napojení na dálnici i kvalifikované zaměstnance," přiblížil Šimara.

Úřad práce vidí na nové investici další pozitivum. Podle něj může být zakládání technologických center na Černovických terasách motivace pro studenty technických oborů. „Máme velkou snahu přilákat mladé lidi ke studiu technických oborů a tohle by mohla být cesta," uvedla Ivana Ondráková z Úřadu práce v Brně.

Za ruční montáž a testování telefonů si podle inzerátu na webu personální agentury Grafton nový zaměstnanec v HTC měsíčně vydělá 16 až 20 tisíc korun hrubého, servisní technik 17 až 21 tisíc.

Kromě HTC nedávno otevřela laboratoře na Černovických terasách firma Honeywell. Naopak zde sešlo z logistického centra společnosti Amazon.