Denně po ní míří tisíce lidí směřujících do nákupní galerie nebo dál na autobusové nádraží. Pro mnohé Brňany je nyní kvůli zavřenému přechodu v brněnské Úzké ulici jedinou přístupovou cestou do obchodního centra. Frekventovaná lávka mezi Vaňkovkou a Tescem za několik let zmizí. Kvůli jeho demolici a přestavbě areálu vyroste nové přemostění.

Nová podoba území v současné poloze obchodního domu Dornych
Nová čtvrť s náměstím místo Tesca je blíž skutečnosti. Schválili ji úředníci

Dornych – polyfunkční komplex

* Vyroste na místě budovy s Tescem a okolních parkovišť u brněnského hlavního nádraží.

* Kvůli demolici objektu půjde k zemi i lávka mezi Tescem a Vaňkovkou, nahradí ji nové přemostění.

* Areál vytvoří šest samostatných budov a náměstí uprostřed.

* Podle předpokladů nabídne hotel, nájemní bydlení, kanceláře, restaurace, obchody i služby.

* Záměr se nyní nachází v projektové přípravě.

Úředníci krajského úřadu v létě rozhodli, že projekt nemá výrazný vliv na životní prostředí.

Investor chce začít stavět v příštích dvou letech.

Městští zastupitelé nedávno schválili návrh smlouvy o výstavbě veřejné infrastruktury, kterou kvůli projektu Dornych – polyfunkční komplex uzavřou zástupci města a investor. Zavazuje se v ní, že lávka tam bude také v budoucnu. „A dokonce i po celou dobu výstavby. Technicky ještě vyřešíme, zda ji během stavby nahradíme provizorním přemostěním, nebo postavíme dočasné schodiště ke stávající lávce a pak rovnou vyměníme za novou,“ uvedl mluvčí investora, skupiny Crestyl, Ondřej Micka.

Investor městu za potřebnou demolici stávajícího přemostění zaplatí necelé tři miliony korun. „Máme zajištěné věcné břemeno, že přes nový areál vždy umožní průchod, aby se lidé dostali do Vaňkovky,“ ujistil městský radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal.

Postaví náměstí s šesti objekty okolo

Stávající budova centrum Dornych, ve kterém sídlí řetězec Tesco, půjde kvůli záměru k zemi. Na jeho místě a parkovištích okolo postaví investor novou městskou čtvrť. „Uprostřed vznikne náměstí lemované šesti samostatnými objekty. Předpokládáme v nich umístění hotelu, nájemního bydlení, kanceláří, restaurací, obchodů i služeb. Chceme vytvořit stále živý a volně přístupný prostor náměstí se všemi funkcemi, které k tomu patří. U každé budovy počítáme s individuální architekturou,“ nastínil Micka.

Na brněnském náměstí Svobody už stojí vánoční strom.
Brno má svůj vánoční strom. Šestnáctimetrová jedle už stojí na náměstí Svobody

Konkrétní využití budov pro jednotlivé účely určí až další fáze přípravy projektu, kterou investor kvůli plánovanému rozvoji Jižní čtvrti řeší s kanceláří městského architekta i představiteli města. „Naše řešené území zahrnuje celou plochu stávající budovy obchodního centra u hlavního nádraží a přilehlé okolí směrem k železniční trati na severu a k budově železářství v Uhelné ulici na západě, včetně stávajícího parkoviště. I proto se v projektu počítá s parkováním v podzemí," popsal Micka.

Využití lokality pro různé účely je v souladu s návrhem nového územního plánu Brna, který musí zastupitelé schválit do konce roku 2022. „Vymezuje tam plochy komerční vybavenosti, hlavně maloobchod, administrativu, ubytování nebo nerušící výrobu a služby. Při zachování polyfunkčnosti je přípustné i bydlení,“ popsala mluvčí kanceláře městského architekta, která návrh plánu zpracovala, Jana Běhalová.

Předtavitelé města chtějí zachovat výhled na Petrov

Záměr se nyní nachází ve fázi projektové přípravy. Investor při ní zapracuje požadavky představitelů města. „Chceme snížit výšky budov, aby zůstal výhled na katedrálu Petrov z Dornychu, a zvýšit podíl bydlení. Požadujeme, aby Jižní čtvrť nabízela dostatek bydlení a nebyly v ní jen kancelářské budovy,“ sdělil Chvátal. Právě budoucí Jižní čtvrť má nový areál v budoucnu propojit s historickým centrem Brna.

Ilustrační foto.
Kolumbárium v nedohlednu: Je třeba směna pozemků, říká místostarostka Bystrce

Návrh územního plánu počítá pro lokalitu s výškovou úrovní budov od dvanácti do osmadvaceti metrů. „Na vybraných místech, jako je například nároží, je možné převýšit zbytek zástavby až do čtyřiceti metrů," doplnila Běhalová. Podobnou výšku má nedaleká budova Triniti.

Se stavbou plánuje investor začít v příštích dvou letech. Její dokončení předpokládá zhruba za čtyři roky. Na přeměnu lokality si bude těžce zvykat třeba Michaela Beranová. „Momentálně si totiž nedokážu představit, že už tam nebude Tesco ani další obchody,“ podotkla žena. Řetězec se z budovy odstěhuje.

David Fiala, ředitel Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic
Obchvat Mikulova? Výhodu jsme oproti ostatním úsekům D52 ztratili, říká Fiala

Termín konce provozu prodejny je podle Micky zatím předčasné odhadovat. „Vše bude souviset až s termínem zahájení stavby," shrnul Micka.

Původně objekt sloužil jako obchodní dům Prior. Slavnostně otevřel v roce 1984. „Na tehdejší dobu byl velkým přínosem, hlavně co se týkalo komfortu spojeného s nakupováním,“ zmínil historik architektury Rostislav Koryčánek.