První vydání se tak mezi lidi dostalo o několik dní později v pozměněné formě. Redakce získala výtisk od Oldřicha Gajdoruse z Veselí nad Moravou na Hodonínsku.

„Byl v pozůstalosti mého strýce, odkud se dostal k otci a následně ke mně. Jsem rád, že jsem noviny zachránil. Pro vás jde jistě o unikátní věc. Kde k nim ale strýc přišel, to nevím,“ řekl Oldřich Gajdorus.

Anna Koplíková tvoří vánoční ozdoby s moravským ornamentem pod značkou Annafolk.
Ozdoby mladé malérečky z Moravské Nové Vsi má i prezident Pavel

Výtisk je i přes stáří 138 let v dobrém stavu. Patrný zůstal razantní zásah tehdejšího císařského cenzora, přeškrtnutá je i téměř celá stránka.

„Jsem moc rád, že se první číslo Rovnosti vrací tam, kam patří. Je to výjimečný dárek pro celou brněnskou redakci,“ uvedl současný šéfredaktor listu Michal Šupálek.

Rovnost vychází od roku 1885 a patří mezi nejstarší deníky v Evropě. Zakladatelem tehdy levicového tisku byl někdejší učitel Pankrác Krkoška. První čísla vycházela v nákladu přibližně šest set kusů.

V Boskovicích po dvouleté pauze obnovili tradiční charitativní akci Polévka pro chudé i bohaté. Ta se ve druhém největším městě na Blanensku podává před polednem na Štědrý den už více než čtvrt století. Příchozí ochutnali hrstkovou polévku.
Boskovičtí servírují na Štědrý den bramboračku. Jedlíci přispějí na dobrou věc

Dnes je Rovnost v majetku vydavatelství Vltava Labe Media a je součástí regionálních Deníků vycházejících na celém území České republiky.

Podívejte se na práci šikovné mladé ženy: Ozdoby mladé malérečky z Moravské Nové Vsi má i prezident Pavel

Zdroj: Deník/Iva Haghofer