Rytířský sál s průhledem na minaret, rozlehlá zámecká zahrada, skleník, ale i jednotlivé salonky lednického zámku se pravidelně jako kulisy objevují v řadě oblíbených českých vánočních pohádek. Mnohé z nich jsou neodmyslitelně spojené s Vánocemi.

Mezi ty nejnovější patří třeba Hodinářův učeň nebo koprodukční pohádka Zázračný nos. „Z těch starších známějších, které se občas opakují v televizi, se tady natáčel například Princ a chuďas, Dračí prsten, Zlatá panna, Sedmero krkavců nebo pohádka O zakletém hadovi,“ připomíná pro Deník kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Jak přiznala, vůbec nejraději vzpomíná na natáčení pohádky Království potoků. „Bylo to opravdu moc hezké a příjemné. Prakticky celé natáčení se odehrávalo v Lednici. Nejen v zámeckém parku, ale také v interiérech. Rádi na to vzpomínáme. Sešla se tady tehdy parta opravdu výborných herců, namátkou například Jana Krausová, ale i další,“ vyzdvihuje kastelánka.

A kdo že zaměstnancům zámku utkvěl ze všeho nejvíce? „Taková ta stará garda herců. Ti byli vždy úžasní. Počínaje Ivou Janžurovou, Danou Medřickou nebo Jozefem Kronerem. Potkat se s nimi byl obrovský zážitek, byli skromní, nenároční, slušní. Prostě páni herci. Vzpomínáme na ně s láskou. Nynější mladší generace už je jiná, i když samozřejmě nemůžu říci, že by nebyli milí,“ srovnává Holásková.

Ročně naučí instruktoři v Němčičkách lyžovat až patnáct stovek dětí. Ve sto osmdesáti metrech nad mořem se mezi vinohrady na lyžích jezdí už osmatřicet let.
VIDEO: V Němčičkách se konečně lyžuje. Podívejte se, jak si kopec užívají děti

Jako správní znalci prostředí, ve kterém pracují, pochopitelně při zhlédnutí pohádek moc dobře vědí, která scéna se kde natáčela. „To víte, že to zachytneme! Na dané pohádky se pak díváme pořád dokola a čekáme, až se v nich objeví nějaká kulisa od nás z Lednice,“ směje se kastelánka.

Lednický zámek prošel v devatenáctém století přestavbou. Jako novogotické romantické sídlo se proto hodí téměř pro každou pohádku. „Je to novogotika, která se dá uzpůsobit. Často využívaný je k natáčením například rytířský sál, který připomíná gotické hradní prostory. Právě zde se odehrává třeba spousta scén z pohádky Zázračný nos. Tento sál využívali ale například i Italové, když zde točili pohádku Princezna Fantaghiró s Frankem Nerem,“ ukazuje Holásková s tím, že právě spolupráce s italským týmem filmařů byla velice živá a příjemná.

Zaměstnanci hustopečské společnosti Agrotec Group lidem připomínají blížící se Vánoce. A to slavnostně nasvícenými traktory.
VIDEO: Traktory se v Hustopečích opět rozzářily vánočně. Lidi baví patnáct let

Důležitou roli pro filmaře často hraje i efektní průhled z rytířského sálu k minaretu přes zámecký park. „Hodně se využívalo i Čestné nádvoří před rytířským sálem. Například pro pohádku Království potoků či Sedmero krkavců,“ zmiňuje kastelánka.

Při natáčení zpravidla zůstává mobiliář zámku neměnný, ovšem nesmí se používat, slouží jen pro záběr. Správa zámku se pouze snaží z interiérů vystěhovat všechny choulostivé předměty, které by mohly utrpět újmu. „Trošičku filmaře samozřejmě hlídat musíme, někdy jsou jako neřízená střela. Na začátku vždy řekne štáb, že od nás nebude nic potřebovat, ale pak je vše jinak,“ usmívá se Holásková s tím, že vůbec nejtěžší bývá uchránit vzácné parkety.

Knížecí rodina ve středu odpoledne s obrovským zármutkem informovala o úmrtí prince Constantina z Lichtenštejna, nejmladšího syna vládnoucího knížete Hanse Adama II.
Zemřel princ Constantin, nejmladší syn lichtenštejnského knížete

Další natáčení čeká lednický zámek zřejmě už v březnu příštího roku. „Točit se bude ve skleníku. Půjde o ryze německý film typu science fiction,“ nastiňuje kastelánka.

VÁNOČNÍ POHÁDKY, KTERÉ SE NATÁČELY V LEDNICI

Hodinářův učeň (vysílá ČT1 30. prosince v 17:10)

Království potoků (k vidění na iVysílání České televize)

Zázračný nos (vysílá ČT1 23. prosince v 17:00)

Princ a chuďas (k vidění na iVysílání České televize)

Sedmero krkavců (vysílá ČT1 26. prosince v 7:40)

• Dračí prsten

• Zlatá panna

• O zakletém hadovi