Podle vyškovské archeoložky Blanky Mikulkové jsou takové nálezy na Vyškovsku ojedinělé. „Loni to byly dva, letos jde o první. Vzhledem k tomu, že se ostatky nacházely ve velmi vlhkém, až mokrém prostředí, jsou v hodně špatném stavu. Za další se na nich podepsala i stavba dešťové kanalizace a také vodovodu, který prošel přímo přes něj. Nebylo tak například zřejmé, jak byl uložený. Pouze předpokládáme, že na břiše. Ani není jasné, jakým způsobem zemřel," přiblížila Mikulková.

Mezi místními se podle kobeřického starosty Romana Hanáka traduje, že si voják musel sám vykopat hrob a následně ho do něj zastřelili. „Tak o tom mluví starousedlíci. Každopádně také říkají, že jich u nás bylo víc, takže je pravděpodobné, že se zde ještě nějaké ostatky najdou," je přesvědčený Hanák.

Vedle pozůstatků nalezených ve Vrchní ulici v místě bývalé skládky se nacházely vojákovy osobní věci. Například torzo peněženky, značně zkorodované mince. „Zřejmě má vesnice dobré podloží. Překvapilo mě, že se zachovaly i boty včetně ponožek," zmínil starosta.

Kromě toho také identifikační známka. „Půlka jí byla odlomená, což pravděpodobně udělali jeho spolubojovníci. Pro nikoho jiného by neměla význam," poznamenala Mikulková s tím, že i tento předmět byl ve velmi špatném stavu, takže není jasné, jestli se z něj podaří dostat nějaké informace.

„A co se pak týká hypotézy o zastřelení vojáka, potvrdit ji rovněž nemůžeme. Náš antropolog tvrdí, že měl rozbitou lebku," naznačila archeoložka.

Kvůli nálezu munice, která se nacházela pod ostatky, museli archeologové přivolat policisty. Šlo o ruční granát, podle Mikulkové funkční, a malorážkovou munici. „Slavkovští policisté do příjezdu technika zajistili místo a práce musely být přerušené. Specialista tam pak vzhledem k možnosti dalšího nálezu zůstal a střelivo odvezl k odborné likvidaci," potvrdila mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.

Pozůstatky nacistického vojáka si převezme německý spolek, který zařídí jejich uložení buď na brněnském nebo chebském vojenském hřbitově. „Nepřeje si, aby ostatky byly focené na detail a vzhledem k těžko přístupnému, bahnitému terénu tak v podstatě nebylo možné pořídit fotodokumentaci, z níž by bylo cokoliv patrné," doplnila vyškovská archeoložka, která za svoji zhruba dvacetiletou praxi takové nálezy na Vyškovsku zaznamenala teprve v loňském roce.

Předpokládá ovšem, že k nim nyní bude docházet častěji. Souvisí to se stavebnictvím, které se v posledních dvou letech zase začíná rozjíždět. „Vyškovsko je regionem, kde probíhaly poměrně urputné boje, takže pravděpodobnost, že k těmto nálezům bude docházet častěji, je velká," řekla Mikulková.