Řezáč se výzkumu pavouků věnuje dlouhodobě. Na kontě již má objev pavouka stepníka moravského nebo šestiočky sadistické, která žije v Izraeli. Jeho poslední objev pochází ze dna Macochy. „Pavouci obecně mají velice dobré migrační schopnosti. To znamená, že se jejich kolonie snadno rozšiřují po celém světě. U šestioček to ale neplatí. Nově nalezený druh šestiočka moravská se vyskytuje pouze na jižní Moravě. Dál do Čech se přes Vysočinu nikdy nedostala," vysvětlil objevitel.

Pavouk velký dva centimetry má poměrně krátké nohy a typické oranžovohnědé zbarvení. Jeho hlavohruď je kaštanově zbarvená, lesklá a jsou v ní důlečky, což je typické pro tento jediný druh v České republice. Nejbližší příbuzné má v Itálii. „Šestiočkovití pavouci se vyskytují v oblasti Středozemního moře. Tento se od ostatních liší především rozdíly na kopulačních orgánech. Pro běžného laika by byl k nepoznání od svých italských kolegů," objasnil Řezáč.

Nové druhy zvířat a rostlin se ve střední Evropě nenacházejí příliš často. „Jedná se o jedno z nejprozkouma­nějších míst vůbec. Vědecký výzkum a popis rostlin či zvířat tu funguje už více než dvě stě let, není tedy moc obvyklé nacházet zde nové živočišné druhy," připomněl vědec.

V Moravském krasu se ale nejedná o ojedinělou záležitost. „Bádá zde hned několik odborníků na různé živočichy či rostliny. Čas od času tu proto zapisujeme například nové druhy lišejníků a hub nebo různých rostlin i drobných živočichů," prohlásil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

O bohatosti flóry i fauny v této oblasti svědčí i fakt, že vychází kniha s novými druhy zvířat i rostlin v Moravském krasu. „Jsme velice specifická oblast. Žije tu například třiadvacet druhů netopýrů ze sedmadvaceti, kteří se vyskytují v České republice. Z drobného hmyzu je zde takový, jaký nežije nikde jinde na světe. Jedná se třeba o různé druhy roztočů," informoval zoolog Miroslav Kovařík ze Správy CHKO. Moravský kras se může chlubit také velkým výskytem vzácných motýlů nebo rostlin.

Kromě Moravského krasu žijí šestiočky moravské hlavně na jižní Moravě v listnatých lesích. „Jedná se o poměrně vzácného živočicha. Vybírá si stabilní prostředí, proto mu vyhovuje třeba prostředí Macochy. Výkyvy teplot jsou tam menší než jinde," dodal Řezáč. Pavouk je aktivní převážně v noci, patří mezi predátory a živí se pouze svinkami a stínkami. Má dvouletý životní cyklus, což jej odlišuje od běžných pavouků, kteří většinou žijí pouze rok.

MARIE JAHODOVÁ