Jednou z nich je Hevlín na Znojemsku. Podle tamního starosty Jiřího Dohnala se stala obec v minulosti obětí povodní hned několikrát. Stavba protipovodňových opatření je ale zablokovaná. „Plány stojí na několika soukromých majitelích pozemků, kteří stále odmítají dát souhlas potřebný k dalšímu jednání. Je mezi nimi i člověk, který v Hevlíně vůbec nebydlí," nastínil Dohnal.

povodně
1997 největší povodně za poslední dobu. V Hodoníně hasiči evakuovali část Jižního Města. Voda zasáhla i Brno, Veselí nad Moravou a obce Rohatec, Týnec nebo Tvrdonice
2006 v Podhradí nad Dyjí voda vyplavila dvacet domů a dva hotely. Podobná situace byla v Novosedlech a Vranově nad Dyjí
2010 povodeň zasáhla část obce Rohatec. Několik obyvatel muselo být evakuováno. Voda vytopila i část Slavkova u Brna, Milonic a Brankovic
2013 rozvodněná Dyje vyplavila sklepy. Některé silnice musely být uzavřené. V Hrádku na Znojemsku zemřela žena

Hevlínští se podle něj ale velké vody nemusí příliš bát. „Věříme tomu, že částečná opatření proti povodním, která jsme provedli před třemi roky, by zabránila průniku vody až do Hevlína. To, co se zatím nedaří vybudovat, je asi dva a půl kilometru dlouhá protipovodňová hráz," doplnil starosta.

Novou ochranu před velkou vodou naopak brzy získá pisárecký areál Brněnských vodáren. Ten v minulosti už několikrát vytopila voda, která tam natekla z Pisárecké ulice a prosakující podzemní voda při vysoké hladině řeky Svratky. Současné zábrany jej chrání jen před dvacetiletou vodou.

Stavba začne pravděpodobně už letos na podzim. „Plánujeme postavit protipovodňovou zídku s oplocením a těsnicí podzemní stěnu. Ta poslouží k ochraně jižní části areálu před stoletou vodou. Přívalové srážky tekoucí do areálu z Pisárecké ulice pak zastaví takzvaná horská vpusť," uvedla mluvčí společnosti Renata Hermanová.

V posledních letech se se stavbou protipovodňových zábran snaží pomáhat obcím Jihomoravský kraj. Vznikají tak hráze na řece Dyji a bezpečněji je i ve Slavkově u Brna. „Podařilo se vyhloubit koryto řeky Litavy tak, aby pojalo více vody. Zřídili jsme i mokřady, kde se může voda rozlít. Na sever od města stavíme pod kaplí svatého Urbana také nový poldr," oznámil vedoucí slavkovského odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.

Také Povodí Moravy plánuje na letošní rok několik úprav. „Nová protipovodňová opatření za více než osm milionů korun vzniknou třeba na soutoku Moravy a Myjavy," uvedla mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.

Díky podobným investicím jsou už klidní třeba lidé z Ivančic na Brněnsku. I když voda v řece stoupala i při loňských červnových povodních, z koryta se nevylila. „Protipovodňová opatření máme uspokojivá. Za poslední roky voda ani jednou město nezaplavila," řekl starosta Vojtěch Adam.

Podobně optimistická je i starostka brněnských Maloměřic a Obřan Klára Liptáková. „Dobře nám tady funguje přirozená regulace. Pomáhá nám přehrada Křetínka a louky v okolí Letovic na Blanensku," vysvětlila.

MARTINA ŘIHÁNKOVÁ
HANA FLORIANOVÁ