Takto začíná příběh ženy, která za několik měsíců ve Fakultní nemocnici Brno odrodí trojčata. „Jestli s tím souhlasím, se mě přišli zeptat po čtyřech hodinách. Přesvědčovali mě, že je to lepší. Přitom genetické výsledky dětí byly naprosto v pořádku, proto jsem se zákrokem nesouhlasila. Proti byla i moje gynekoložka," popsala rodička, která si z důvodu zachování soukromí nepřála uvádět jméno.

Že takové situace v největší jihomoravské nemocnici nastávají, nepopírá ani mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. „Zákony české republiky umožňují ukončit těhotenství do dvanáctého týdne na žádost matky. V tomto případě šlo zřejmě o časovou tíseň, kdy k nám maminka přišla ve třetím měsíci a bylo potřeba jednat rychle," uvedla.

Podle lékaře z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Martina Husera rodičkám ale vždy řeknou, jaká jsou pro a proti. „Může se stát, že by třeba děti potřebovaly doživotní ošetřovatelskou péči, narodily se hluché či slepé. Většinou k zákroku přistupujeme po umělých oplodněních. Je to ale vždy rozhodnutí matky," řekl.

U vícečetných těhotenství odebírají lékaři jeden z plodů zhruba dvacetkrát ročně. „Je ale vždy těžké vybrat, který půjde pryč. Závisí třeba na uložení v děloze či výsledcích předporodních vyšetření," dodal. Zákroky provádí většinou mezi desátým a dvanáctým týdnem těhotenství.

Trojčata matky nemohou rodit nikde jinde, než právě ve Fakultní nemocnici Brno, která tuto službu zajišťuje pro celý kraj. „V naší nemocnici dvojčata rodíme jako v kterémkoli jiném zařízení. Trojčata však ne. Pak už riziko předčasného porodu a nezralých plodů výrazně narůstá. Nemocnice musí mít pro tyto porody speciální centrum, aby se pak o ně dokázala postarat," popsal primář gynekologie z Nemocnice Milosrdných bratří Ivan Huvar.

Ta jsou v Brně dvě. Perinatologické, které sleduje předčasné porody, a Centrum prenatální diagnostiky, které se zaměřuje na těhotenské abnormality a právě případné potraty.

Mimo genetická rizika je u trojčat právě možnost předčasného porodu velký problém. „Většina matek trojčat rodí nejpozději ve třicátém týdnu a skoro ve všech případech císařským řezem. Matky dvojčat oproti tomu vydrží třeba až do osmatřicátého týdne," uvedl Huser.

Kromě většího počtu novorozenců, kterých se loni v kraji narodilo 13160, tedy o 433 víc než v roce 2013, tak zdravotníky těší i pokles porodů dvojčat a trojčat. Bylo jich 194, to je o dva méně než v roce 2013. Před šesti lety jich bylo 299.

Vícečetných těhotenství bude ubývat i dál. Hlavně kvůli změnám v umělém oplodňování. „Po revoluci nastal boom, kdy lékaři přenášeli do dělohy tři až čtyři embrya. Teď tlačíme na to, aby to bylo jen jedno. Vždycky jsme nejraději, když matka čeká jen jedno dítě," doplnil Huser.