TŘÍKRÁLOVÁ DEGUSTACE MLADÝCH VÍN (BŘECLAVSKO). Po tři dny potrvá košt mladých vín ve Vinařství U Kapličky v Zaječí na Břeclavsku. Akce začíná již v pátek od šesté hodiny podvečerní. „Nabídneme více než pětatřicet druhů vín z naší produkce, sklenici na památku a skvělou zábavu s cimbálovou muzikou," pozval na třídenní vinařskou událost ředitel vinařství David Hladký.

Příchozí se mohou mimo jiné těšit i na tombolu, mezi cenami budou například poukázky na ubytování či vstupy do wellness, vína z kolekce soutěže Miss víno a dárkové koše s domácími uzeninami, sýry a pochutinami z domácí zabijačky.

Zájemci zaplatí za vstup 350 korun. „V ceně mají návštěvníci neomezenou degustaci mladých vín," upozornil Hladký.

K dnešnímu koštu zahrají cimbálové muziky Lália z Velkých Bílovice a Grácia, která často doprovází lidového zpěváka Jožku Černého. Zítra se k nim přidá i cimbálová muzika Pajtáš. Po celé tři dny si účastníci akce s názvem Tříkrálová degustace mladých vín užijí i vybrané a chutné speciality.

Vinařství U Kapličky se v minulosti stalo oblíbeným místem filmových štábů; vznikal tam snímek Bobule či televizní seriál Vinaři. Naposledy si prostředí vybrali i pro natáčení silvestrovské zábavy.

OSLAVY VÝROČÍ (HODONÍNSKO). Na muže, který mládí prožil v malé obci na Slovácku a ve světě zanechal nesmazatelnou stopu, vzpomenou v sobotu lidé ve Vlkoši na Hodonínsku. Jméno plukovníka a lékaře Karla Antonína Macháčka navíc ponese tamní základní škola. Připomínka výročí sto let od narození spoluzakladatele Mezinárodního dne studenstva a Rytíře českého lékařského stavu začne ve tři hodiny odpoledne. „Rozhodli jsme o změnu názvu školy a umístění pojmenování přímo na budově. Jde o schválené znění ministerstvem školství tak, aby vyhovovalo užití v oficiálních materiálech," uvedl místostarosta Vlkoše Jiří Flora s tím, že v obci už má Karel Macháček například pamětní desku. Umístěná je na vlakovém nádraží, odkud v minulosti odjížděl do zahraničí před nacistickou okupací.

Slavnostního aktu se mají mimo jiné zúčastnit rodinní příslušníci, konkrétně dva Macháčkovi synové a vnuk z Anglie. „Doufám, že se objeví i jeho sestra Vlasta, naše čestná občanka," sdělil spoluorganizátor, zakladatel Military muzea, Petr Něnička. Ve čtyři hodiny odpoledne se v sokolovně uskuteční koncert Swing Dixie – vojenské hudby Olomouc Armády České republiky. Součástí akce je také doprovodná výstava představující život významného lékaře spolu s ukázkou artefaktů Československých vojáků působících na západě, které přiveze Klub vojenské historie Pětačtyřicítka Brno. „Jedná se o dokumenty, zbraně i uniformy," upřesnil Něnička.

Karel Antonín Macháček se narodil se 11. ledna 1916 v Brandýse nad Labem. Své mládí však prožil ve Vlkoši, kde byl jeho otec přednostou stanice. Také studoval na kyjovském gymnáziu. Zemřel ve svých devětaosmdesáti letech v Anglii.

JEDNADVACÁTÁ SEZONA (ZNOJEMSKO). Třetí dekádu koncertů otevírá prvním letošním vystoupením známé alternativní brněnské kapely Ty Syčáci ve znojemském hudebním klubu Dům na Věčnosti. Petr Váša se s kolegy muzikanty představí v sobotu večer. „Petr Váša je výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor. Je to jediný český muzikant schopný hrát doslova celým tělem. Je velmi vzdělaný muž, který se zajímá o historii i jazyky. Jeho unikátní hudební projev vychází z jeho úžasného rozhledu," uvedl majitel klubu Ivo Bílek.

Vášovými spoluhráči jsou baskytarista Tomáš Fröhlich a kytarista Petr Zavadil (exPluto ). „Nad hudebním zařazením Těch Syčáků si lámala hlavu řada kritiků: jejich styl se jakémukoli škatulkování vzpírá. Rámcově se dá říci, že zahrnuje prvky rocku, jazzu, moravského folklóru a world music," přiblížil Bílek.

Možná právě díky této nezařaditelnosti představuje publikum Syčáků doslova průřez mezi generacemi – od středoškoláků po zasloužilé milovníky klasického kytarového rocku. „Největšími devízami Těch Syčáků je nekompromisní, ostrý styl a vytrvalost ve ztvárňování vlastních představ. Co platilo pro fyzického básníka Vášu, platí i pro kapelu: nepřizpůsobuje se žánrům, ale sama si je vytváří," sdělil Bílek.

Kapela vystoupí v Domě na Věčnosti od osmi hodin večer.

Klub uvítá své letošní první hosty novinkou. „Máme nové ozvučení, takže posluchači si přijdou na své," dodal Bílek.