Milan Sůkal se stal vinařem roku a navíc získal ve středu i ocenění za nejúspěšnější rodinné vinařství. Tímto dvojitým triumfem se za osmnáct ročníků soutěže Makro Vinař roku nikdo pyšnit nemohl. „Je to něco neskutečného a nečekaného, je to jako sen. Je to náš největší úspěch a skvělá odměna za naši práci,“ řekl Milan Sůkal při cestě z galavečera na pražském Žofíně.

Rodinné vinařství tak ještě překonalo sérii ocenění z roku 2017. O to bujarejší byly oslavy přímo v české metropoli. „Poté, co skončil slavnostní večer, jsme oslavovali až do půl páté ráno. Je to čerstvé. Jsme trochu unavení, ale velice moc šťastní,“ svěřil se Sůkal.

Vinařem roku 2020 byl 19. srpna 2020 v Praze vyhlášen Milan Sůkal z Nového Poddvorova (vlevo), který si také odnesl ocenění za nejúspěšnějšího rodinného vinaře.Zdroj: ČTK

Vinice rodinného vinařství se rozkládají do deseti kilometrů od Nového Poddvorova. Tedy téměř na hranicích Hodonínska a Břeclavska. „Nemáme e-shop ani vlastní webové stránky. Tak věřím, že tento úspěch pomůže s propagací nejen přímo nám, ale také našim obchodním partnerům, kteří naše vína dodávají do restaurací,“ doufá usměvavý vinař z Podluží.

Tomu přirostly vinice k srdci už od malička. „Tatínek mě vedl k vinařině od dětství,“ zavzpomínal aktuální Vinař roku. Cesta k úspěchům byla podle něj dlouhá. Podílela se na ní celá rodina a znamenala roky práce ve vinohradu.

Důležitý krok vidí ale už na začátku devadesátých let minulého století. „Po revoluci si tatínek nechal vrátit pozemky z družstva, které nám sebrali. Začali jsme zemědělčit. Jak se vydělala nějaká koruna, tak se vysazoval vinohrad. Jelikož byl tatínek šťastný, že se může vysazovat svobodně, tak na půl hektaru rostlo hned dvanáct odrůd,“ dodává Sůkal.

V současnosti se ve vinařství zaměřují na ryzlinky, zejména Ryzlink rýnský a u červených odrůd na Pinot Noir.