Kromě celkového prvenství patří Vinařství Škrobák první místo v kategorii malých vinařství s produkcí do padesáti tisíc litrů za rok. „Chceme dělat špičková vína a spojit je s výbornou gastronomií a kvalitní architekturou,“ řekl Stanislav Škrobák.

Kategorie
Malé vinařství: Vinařství Škrobák (Čejkovice, Hodonínsko; celkový vítěz)
Střední vinařství: Vinařství Sonberk (Popice, Břeclavsko)
Velké vinařství: Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice (Břeclavsko)

Všechna vína podle něj odrážejí čejkovické terroir. „Zástupci vinařství se vypracovali rukama několika generací z nuly na dnešní mimořádnou úroveň,“ uvedl prezident pořádajícího Svazu vinařů Tibor Nyitray. Mezi středními podniky vyhrál z Břeclavska popický Sonberk, u velkých Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice.

Další ceny
Enologem roku 2018, tedy mladým vinařem do čtyřiceti let, se stala Eliška Becková z Vinařství Volařík v Mikulově.

Cenu za Počin roku 2018 získal Václav Hlaváček za a neutichající podporu vinohradnictví a vinařství v České republice a zejména za mimořádnou aktivitu při zavedení zelené nafty pro révu vinnou a podporu projektům zajišťujícím vodu jako strategickou surovinu pro udržitelný rozvoj budoucího pěstování révy vinné v Jihomoravském kraji.

Cena profesora Viléma Krause pro významnou vinařskou osobnost a její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství obdržel Josef Peřina