V Brně lidé hodinu po vyhlášení opatření s žádostí o tvrdý alkohol neuspěli. V hospodách už ho nalévat nechtěli. Redaktorce Deníku Rovnost se jej nepodařilo nakoupit ani v Marketu Okay na Moravském náměstí. „Bohužel už vám můžu nabídnout jenom víno nebo pivo. Prodávat cokoli, co má víc jak dvacet procent alkoholu, je teď zakázané," sdělila prodavačka. V Bille v obchodním domě Omega na náměstí Svobody zely při kontrole regály s tvrdým alkoholem prázdnotou.

Také ze znojemských supermarketů zmizely lahve s tvrdým alkoholem ještě v pátek večer, drobní živnostníci a provozovatelé prodejen potravin vyklízeli regály v sobotu ráno. Nechali zákazníkům možnost zakoupit si lihoviny s nižším množstvím alkoholu. „Nabízíme alespoň Jelcina a citronovou Becherovku, mají méně než dvacet procent alkoholu. Jinak nařízení vlády samozřejmě respektujeme, i když nás mrzí, že přijdeme o tržby," sdělil vietnamský provozovatel prodejny potravin, který si nepřál uvést své jméno.

Nakupující ve znojemském Kauflandu v sobotu v osm hodin ráno našli na místo lihovin regály zející prázdnotou. „Naštěstí jsme byli na větším nákupu s manželkou již v pátek odpoledne. Přijela nám na Vinobraní početná návštěva a všichni vínu neholdují. Sychravé počasí nahrává spíše panákům na zahřátí než pití vína nebo burčáku. Lihoviny jsme koupili v obchodě a byly řádně okolkované, takže se žádných zdravotních komplikací nebojíme," řekl Radek Ondráček.

Vzhledem ke Znojemskému historickému vinobraní si zoufají i majitelé a provozovatelé restaurací. Tisíce lidí, kteří navštíví město, vždy několika násobně zvýšily tržby. A tvrdý alkohol bývá jednou z nejžádanějších a také nejnákladnějších položek. „Nařízení o stažení tvrdého alkoholu jsme zaznamenali v pátek kolem osmé hodiny večerní. Samozřejmě, že jsme uposlechli, ale radost z toho nemáme. Večer přichází nejvíce hostů a jejich přání po nalití tvrdého alkoholu jsme nemohli vyhovět. Stejné to bude i v sobotu," poznamenala obsluha v restauraci Bermuda Pajzl ve Znojmě.

Přestože v České republice platí zákaz prodeje tvrdého alkoholu, těsně za hranicemi se to českými turisty nehemží. Redaktorka Znojemského deníku Rovnost navštívila supermarket v Retzu, na Čechy tam však nenarazila. Ani na parkovišti nestálo žádné auto s českou značkou. "Zvýšený nárůst Čechů nakupujících alkohol jsme tu nezaznamenali," potvrdila jedna z prodavaček.

Zákaz prodeje tvrdého alkoholu vadí Jiřímu Matoušovi ze Znojma. „To je neuvěřitelné, stát dělá z lidí hlupáky. Jako dospělý člověk přece vím, co můžu a nemůžu. Za své rozhodnutí nesu zodpovědnost. Jsem na vinobraní, které jsem si chtěl užít, ale tohle mi dost zkazilo zábavu," postěžoval si v pátek večer.

Přijdou o peníze

Nad opatřením se pozastavil také vedoucí prodejny pivovaru Černá Hora v Boskovicích Petr Koudelka. „Takové nařízení je podle mě pro drobné živnostníky diskriminační a k ničemu. Selhaly totiž kontrolní orgány státu. O pančovaný alkohol se začali úředníci zajímat, až když umírali lidé. Já zákony dodržuju, platím daně, s pančovaným alkoholem neobchoduju, tak proč bych na to měl doplácet," zlobil se Koudelka.

Dosud platil zákaz prodeje pouze pro stánky a mobilní prodejny, a to pro alkohol nad třicet procent. Kvůli tomu zažili prodejci na jižní Moravě už stovky kontrol. Žádný nebezpečný vzorek alkoholu ale kontroly zatím neobjevily. Téměř pět stovek kontrol má za sebou potravinářská inspekce. „Do laboratoří jsme poslali osmatřicet podezřelých vzorků. U šestadvaceti z nich už známe výsledky a nic se nenašlo," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce se zaměřuje na maloobchodní prodejny a venkovní stánky. Kontroluje, jestli mají v pořádku dokumenty o původu alkoholu, etikety a kolky. „Pokud máme podezření, že něco není v pořádku, odebereme vzorek. Můžeme však kontrolovat jen nahlášené prodejny. Do nelegálních skladů vstupovat nemůžeme," doplnil mluvčí.

Porušení zákazu prodeje je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun. Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Jihomoravské nemocnice nepřijaly žádného dalšího otráveného. V celé republice zatím počet zemřelých stoupl na devatenáct.

Více než stovce vystrašených volajících už také odpovídali zdravotníci na krizové lince kyjovské nemocnice. „Lidé volají i v noci a asi polovina dotazů je skutečně závažných. Volala například paní, že si koupila lahev lašského tuzemáku bez kolku od prodejce přímo z auta, které jí zastavilo před domem. Už si ji chtěla otevřít, tak jsme ji upozornili, ať to rozhodně nedělá," uvedl ředitel nemocnice Petr Svoboda.