Kontroloři poukázali na to, že počet nemovitostí, se kterými hospodaří ministerstvo obrany, neodpovídá potřebám armády, což zatěžuje státní rozpočet. „Správa těchto budov stojí několik milionů korun. Jde přitom o majetek, který obrana přestala užívat často už před rokem 2010,“ vysvětlil mluvčí úřadu Václav Kešner.

Kasárna v Černých Polích deset let využívala Univerzita obrany jako skladiště. „Patnáct let ale budovu nikdo neopravoval, jelikož ministerstvo definitivně rozhodlo, jak ji využít, až v roce 2015. O dva roky později při přípravě zakázky na opravu zjistilo, že je budova zanedbaná a částka na opravu bude o šedesát procent vyšší,“ dodal Kešner.

Ministerstvo obrany se k závěrům úřadu odmítlo vyjádřit.

Armádní nemovitosti v Brně

- Kasárna Jaselská: budova je zbouraná, město se soudí o pozemek se společností Kliminvest.
- Kasárna Lerchova: vznikne komunitní centrum.
- Kasárna Židenice: město svou polovinu částečně pronajímá.
- Kasárna Veveří: plánují bytový komplex.
- Kasárna v Černých Polích: armádní objekt.
- Kasárna v Řečkovicích: využívá několik ministerstev.

Ve vlastnictví státu jsou také kasárna v Řečkovicích, se kterými hospodaří hned několik resortů. Využívá je ministerstvo vnitra, kultury i obrany.

Podle starosty městské části Marka Viskota závisí další využití areálu na novém územním plánu. „Je to otázka několika let. V Řečkovicích řešíme tenhle prostor dlouhodobě, jelikož některé části chátrají a zanedbanost je značná, zejména budovy patřící obraně. Z pozice městské části s tím ale nic neuděláme,“ poznamenal starosta.

Souhlasí s ním také místní obyvatel Miroslav Pauler. „Uvnitř jsem nikdy nebyl, ale zvenku to na mě působí tak, že je to v dezolátním stavu,“ poznamenal muž.

Plně využitá mohou za několik let být také kasárna v Židenicích, která částečně patří městu. S představiteli Brna dlouhodobě jedná o směně Policie České republiky. Bývalý vojenský areál chce využít jako moderní komplex se všemi policejními útvary. „Vlastníme tam již tři nemovitosti. V současnosti zajišťujeme podklady pro získání peněz,“ potvrdil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Jednání o dalších detailech plánují obě strany na začátek února. „Jsme připraveni směnit objekt s jejich budovami. Předpokládáme ještě ale nějaký doplatek ze strany policie,“ sdělil radní pro oblast majetku Róbert Čuma.

Nevlídně působí areál židenických kasáren například na Brňana Tomáše Pelikána, který bydlí poblíž. „Některé budovy se zřejmě využívají, ale ostatní vypadají dost škaredě a strašidelně. Určitě je škoda, že tak velký areál není zcela využitý,“ poznamenal.