Za porušení nového nařízení čeká příchozí až stotisícová pokuta. „Kvůli zajištění bezpečnosti návštěvníků lesů a kvůli narušení lesních porostů nedávnými silnými vichřicemi město vyhlásilo na žádost Lesů České republiky zákaz vstupu do lesa v některých lokalitách na našem katastrálním území,“ informoval mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Městští radní zakázali vstup do lesů velké části Hodonínské doubravy dočasně do konce února. „Přístupové cesty do uzavřených částí jsou opatřené zákazovými značkami,“ upozornil Horníček.

Lhůty zákazů jsou různé po celé České republice podle míry poškození lesa říjnovou vichřicí Herwart. „Uvolnili jsme cesty a opravujeme poškozené oplocenky. Těžbu dokončíme v příštím roce, někde i dřív. Záleží na terénu a dostupnosti dříví, ale důležité bude také počasí v zimě,“ uvedl generální ředitel Lesů České republiky Daniel Szórád.

Jak připomněla mluvčí státního podniku Eva Joklová, silný vítr na konci října zlomil, vyvrátil, nalomil nebo jinak poškodil na Znojemsku sedm tisíc, na Břeclavsku dvanáct set a na Hodonínsku dva a půl tisíce kubíků dřeva.

Větrná kalamita uzavřela i tři cesty v okolí Znojemské přehrady. Postupně je správci Národního parku Podyjí zpřístupňují. „Škody sice nejsou velké, ale stromy se nakláněly právě v místech, kde bývá větší provoz. Kvůli bezpečnosti návštěvníků jsme tak cesty uzavřeli,“ přiblížil mluvčí správy parku David Grossmann.

Dodal, že stezky už také pomalu chystají na otevření. „U části by to mohlo být už příští týden, zbytek do konce roku,“ doplnil mluvčí.

Vichřice poškodila i rozsáhlé borové lesy v okolí Bzence a Vracova na Hodonínsku. Jejich majitelé tam vstup nezakázali. „Jsou tady polámané i vyvrácené stromy, takže na uklízení je toho dost. Cesty jsou už odklizené. Normální lidé ale snad teď nebudou chodit daleko do lesa pod zlomené stromy,“ vyjádřil se správce městských lesů a místostarosta Bzence Ivan Černý.

Ani stav lesů po vichřici z nich nevyhnal zloděje vánočních stromků. „Ty by snad neodradily ani nášlapné miny. Za poslední den nám zůstaly jen zbytky po čtyřech stromcích,“ doplnil.