Nehoda se udála loni v létě v brněnské Bauerově ulici. „Když se právník Mádl vracel od soudu domů na motorce, dodávka před ním se najednou bez varování rozhodla změnit směr. Řidič motorky neměl šanci zareagovat a do auta čelně narazil,“ popsal nehodu mluvčí policie Bohumil Malášek.

Zraněného nenechali vykrvácet další dva motorkáři, před jejichž očima se nehoda odehrála. Milan Herzog se svou kamarádkou Pavlou hned zraněnému muži první pomoc poskytli. „I když jsme u Hynka byli v řadě sekund, všude už byla spousta krve. Krvácení jsme se snažili zastavit rukama, pak jsem vzal pásek a ránu zaškrtil. Měl jsem pocit, jako by se zpomalil čas,“ vyprávěl Herzog.

U nehody po chvíli zastavil také hasič v civilu Jiří Oharek, který vystřídal zasahující motorkáře. Titul Gentleman silnic získal již v lednu. „Jsem vděčen všem těm, kdo poskytovali první pomoc na místě. Jsem rád, že existuje něco jako projekt Gentleman silnic, který podporuje veřejnost překonat strach, zastavit a pomoc poskytnout,“ řekl zraněný motorkář Mádl.Podle šéfa krajského policejního ředitelství Leoše Tržila se zatím poskytování pomoci při nehodách ještě nestalo pravidlem. „Řešíme spoustu případů lhostejnosti na místě nehody kdy řidiči projíždějí kolem. Projekt Gentleman silnic má motivovat řidiče, aby si pomáhali. Kdokoli se může ocitnout v podobné situaci a podobný pohotový zásah zachrání lidský život,“ řekl ředitel.

MARIYA OSTRENKOVÁ