Své práce prezentuje na stránkách Vyšívaný folklor. „Nepřesnosti, zlomené jehly, prošité prsty jsou nedílnou součástí každého začátku, ale radost z prvních výšivek je nenahraditelná,“ vzpomíná na své perné začátky Pěčková. Vztah k folkloru si vytvořila již v dětství, kdy se poprvé oblékla do nařaseného kroje. Lásku k šití pak převzala od matky. Vystudovala oděvnickou školu a to už byl jen krůček ke spojení práce a zábavy.

Největší poptávku po kabelkách s folklorními motivy tvoří zákazníci z jižní Moravy. Pěčková je však pyšná i na pár kousků, které za svými majiteli putovaly celou republikou. „Folklorní motivy se stávají stále více populární i v regionech, kde folklor není tak silný jako u nás v Podluží,“ domnívá se Pěčková.

Třídenní Svatováclavské slavnosti v Břeclavi. Začaly tradičním stavěním máje, nechyběla hudební vystoupení ani nedělní krojová zábava.
Folkloristé skákali přes postel. Svatováclavské slavnosti přilákaly tisíce lidí

Doba vyšívání jedné kabelky je mezi šesti a osmi hodinami. „Zakládám si na tom, aby každá byla originál,“ vysvětluje Pěčková.

S šitím jí ochotně pomáhá matka. Inspiruje se hlavně lidovými knihami se vzory nejen z Podluží. „Nepoužívám pouze tradiční barvy a nebojím se experimentovat,“ říká .

Sortiment Pěčková postupně rozšiřuje. Do budoucna se chce věnovat i vyšívání krojů. „Vyšívaný folklor je pro mě prvním krůčkem, jak se naučit techniku vyšívání a spojit tak tradici se současnou módou,“ svěřuje se.

RADKA KONEČNÁ

Břeclavký umělec František Varga vystavuje svá díla v břeclavské synagoze.
OBRAZEM: Varga oslaví výročí výstavou v břeclavské synagoze