Před dveřmi volební místnost ve škole na Jarošově ulici je v pátek krátce před druhou hodinou odpolední klid. Na zahájení krajských voleb čeká v jednom z devětatřiceti znojemských volebních okrsků jen jedna volička. Vcelku klidné odpoledne mají i členové dalších volebních komisí ve městě.

„Každé volby jsou jiné. Někdy už lidé před druhou hodinou čekají ve frontě, jindy se trousí po jednom a po chvilkách. Tentokrát je to spíš ten případ, že začínáme zvolna," hodnotila začátek prvního volebního dne předsedkyně okrskové komise Veronika Fialová. Její kolegové mezitím kontrolují občanské průkazy a vydávají obálky prvním voličům. „Paní, plentu máte za vámi," radí členka komise ženě, který ale už mezitím řádně odhlasovala a byla na odchodu.

O poznání rušněji bylo necelou půlhodinku po otevření místností u základní školy vedle Jubilejního parku. K volbám mířili zejména důchodci. Někteří o francouzských holích, ale ani několik schodů z ulice k volební místnosti je nezastavilo. Většina z těch, kteří se potkávali před místností byla dobře naladěna. „Koukej k tomu, Jirko, přistoupit stranicky a zajmi patřičný názor, nebo uvidíš," hrozil dobromyslně rozesmátý chlapík, který zrovna odvolil, svému známému mířícímu do místnosti.

Členové komise měli na pilno, jen co volby začaly.

„Jdu raději volit hned na začátku, abych na to nemusel myslet. Mám ostatně taky jiné věci na práci, tak volby vyřídím vždycky co nejdřív," říká Hubert Nedvěd, který vyšel z volební místnosti kolem půl třetí. Dodává, že volit chodí vždy. „Kdo volit nechodí dělá velkou chybu. To tam potom ti darebáci zůstanou pořád a budou nás okrádat," dodává Nedvěd.

Možná podobně uvažovali někteří z těch, kdo před školou čekali dlouho před tím, než jim komise mohla otevřít. „Lidé už tu stáli někdy od půl druhé. Je to tak vlastně pokaždé. Máme v okrsku například dům s pečovatelskou službou na Vančurově ulici. Jeho obyvatelé pravidelně chodí volit mezi prvnímu," vysvětluje členka komise Lenka Pojerová. Mezitím už ode dveří zdraví příchozí a posílá je za ke kolegům, podle toho, jak mají členové komise rozdělené ulice. Až poleví první příliv hlasujících vypraví se několik členů komise s přenosnou urnou do nemocnice, aby umožnili hlasování hospitalizovaným.

Volné tempo začátku voleb potvrzují i první informace o volební účasti. „Ke čtvrté hodině odpoledne dosahuje účast v samotném Znojmě zatím přes šest a půl procenta procent oprávněných voličů, v celém obvodu pověřené obce je to téměř šest procent. Oproti minulým krajským volbám je prozatím účast o přibližně procento nižší, je ale příliš brzy na to, abychom uvažovali, jaká bude konečná účast v sobotu odpoledne," informuje František Skřivánek ze správního odboru znojemské radnice.

V minulých krajských volbách před čtyřmi lety přišlo na Znojemsku krajské zastupitele volit čtyřicet procent voličů. Pro krajské volby to byla do té doby nejvyšší účast i tak ale zaostala například za posledními volbami do Sněmovny. Ty si před dvěma lety nenechalo ujít osmapadesát procent voličů.

Volby v číslech

Obyvatelé Jihomoravského kraje mohou v následujících hodinách rozhodnout o tom, kdo jim bude vládnout v dalších čtyřech letech. O posty v zastupitelstvu usiluje třiadvacet stran, svá křesla chtějí letos obhájit sociální demokraté, lidovci, občanští demokraté a komunisté. V obvodech Břeclav a Brno-město lidé volí také do senátu.Úderem druhé hodiny odpolední se otevřelo 1 409 volebních místností na celém jihu Moravy. Lidé do nich mohou přijít nejpozději do desáté hodiny večer. Kdo v pátek odvolit nestihne, může svůj hlas vhodit do urny ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.

Jakmile se v sobotu místnosti uzavřou, komise se pustí do sčítání hlasů. Výsledky voleb do senátu by mohly být známé už kolem osmé hodiny večer. „Hlasy do krajských voleb budou sečtené později. V Újezdu u Černé Hory na Blanensku volí zároveň i do svého obecního zastupitelstva a jejich volební místnost se uzavře až v deset hodin večer," sdělila ředitelka brněnské pobočky statistického úřadu Helena Kratochvílová.

Znamená to, že vítěze voleb budou lidé znát už v sobotu večer, ale kolik křesel v zastupitelstvu jednotlivé strany získají, statistický úřad spočítá až z oficiálních výsledků někdy po půlnoci.

close Volby do zastupitelstva kraje a do senátu. zoom_in
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!