Před čtyřmi lety přitom podepisovaly stovky obyvatel města petici za záchranu jedinečné památky. „Měli jsme strach ze záměrů tehdejšího majitele pražské Ekoli Power. Firma chtěla rozšířit elektrárnu v podzemí. To by znamenalo zásah do koryta řeky. Mohly se pohnout hráze, které při velké vodě nemusely vydržet," uvedl iniciátor petice Josef Žajdlík.Interiér vodní elektrárny ve Veselí nad Moravou.

Podle něj by výstavba nové turbíny zasáhla také do vzhledu vpusti a výpusti vody. „Zásadně by se změnil původní vzhled elektrárny," potvrdil po letech své obavy o historickou památku Žajdlík.

Autoři a signatáři petice také tvrdili, že by se na toku Moravy dala najít lepší místa 
k vybudování nové elektrárny a nemusela by se přitom poškodit současná památka. „Kdyby město stavbu povolilo, přišlo by o jedno ze svých nejvzácnějších míst. Nepřineslo by to žádné příjmy, ani by nevznikla nová pracovní místa," dodal Žajdlík.

V minulém roce se stala novým vlastníkem malé vodní elektrárny společnost E.ON. Po změně se proud myšlenek obyvatel města stočil do klidnějších vod. „Naše záměry jsou čisté a jednoduché. Chceme dlouhodobě, spolehlivě a efektivně provozovat stávající dvě vodní turbíny. A pokud to bude technicky a z pohledu bezpečnosti možné, zpřístupnit elektrárnu veřejnosti," uvedl manažer akvizic vodních elektráren společnosti E.ON, Petr Klimeš. V textu staronového majitele elektrárny už není po kontraverzních plánech na podzemní stavbu ani zmínka. Interiér vodní elektrárny ve Veselí nad Moravou.

Unikátní zařízení totiž ještě 
v polovině devadesátých let minulého století vlastnila Jihomoravská energetika, která zanikla sloučením právě se společností E.ON. „Naši kolegové se tak na místo činu po dvaceti letech vrátili. Zjistili, že je téměř v takovém stavu, v jakém ji před dvaceti lety opustili. Díky nadšení pánů Fišerů, kteří se už po řadu let velmi zodpovědně o provoz elektrárny starají, jsou obě soustrojí na první pohled zdánlivě v bezvadném stavu. Z detailního ohledání a posouzení našimi odborníky však přesto vyplývá, že do elektrárny bude nutné investovat poměrně značné peníze," doplnil manažer.

Elektrárna by se tak mohla stát i součástí kulturního dědictví. „Je velmi zajímavá svojí historií. Ať už se jedná o počátek výroby elektřiny ve Veselí nad Moravou v prvním roce minulého století 
v bývalé budově mlýna, nebo o osobu hraběte Bedřicha Chorinského. Ten nechal areál postavit v podobě, v jaké ho známe doposud," potvrdil Josef Fišer, který dlouhá léta udržuje a historickými artefakty doplňuje interiér elektrárny.

„Věříme, že jakmile to technický stav a bezpečnost dovolí, budeme moci zájemce pozvat na prohlídku," prohlásil Klimeš.

Nutnou opravu bude zřejmě vyžadovat hlavně druhá turbína v menším objektu strojovny, která je v technicky havarijním stavu. Dále pak staticky objekt zajistit a zrekonstruovat fasádu. „Současný provoz a technický stav kulturní památky neumožňuje pravidelné exkurze většího rozsahu. Prostory jsou otevřené pouze pro omezený počet zájemců při významných kulturních akcích města," sdělila mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Interiér vodní elektrárny ve Veselí nad Moravou.