Areál vznikl v Bošovicích na Vyškovsku. Pro návštěvníky se otevřel před osmi lety. Dnes je v něm osmdesát voliér, ve kterých žijí dvě stovky papoušků. „Snažíme se vytvořit zázemí, aby byli ptáci spokojení a mohli se rozmnožovat," říká Škrhák.

Odchovat mláďata přitom není jednoduché. „Jsou to inteligentní zvířata. Partnery si vybírají," říká padesátiletý muž. K chovatelství ho přitom přivedla náhoda. „V šesti letech jsem měl vážný úraz a přišel jsem o oko. Byl jsem jedináček a rodiče mi tehdy pořídili dvě andulky, aby mi dělaly společnost," vysvětluje Škrhák.

Postupně si pořídil další ptáky a odchoval první mláďata. „Bydlel jsem na vesnici, rodiče měli statek, kde jsem měl voliéry," říká. Prodejem papoušků si už v patnácti dokázal slušně vydělat.

Jen o obchod mu ale nikdy nešlo. „Dneska lidé dělají všechno jen pro peníze. Já se rozhodl, že se zachovám jinak. Chtěl jsem všem ukázat krásu těchto zvířat, aniž bych na tom měl zisk," vysvětluje. Provoz zoo je tak pro Škrháka spíše drahým koníčkem, a to i přesto, že za vstup dospělý zaplatí osmdesát korun a dítě padesátikorunu. „Bohužel nedostáváme žádné dotace. Stále hledáme sponzory, ale jejich peníze často nepokryjí ani krmivo," říká chovatel.

Do zoo chodí asi sto návštěvníků denně. „Záleží na počasí. Vedra v posledních týdnech nám moc nepřála," říká. Také péče o papoušky je v horkých dnech složitější. „Každý den je dvě hodiny sprchujeme. Papoušci milují vodu," říká muž. V areálu zoo si zařídil i byt a s ptáky tráví mnoho hodin denně.

Jeho hlavním cílem do budoucna je podnik udržet. „Chci, aby se papouščí zoo dokázala sama uživit a mít pár zaměstnanců," dodává Škrhák.