Na kamerách si radnice v Břeclavi dala záležet kvůli případu, kdy městem před třemi lety zahýbalo údajné napadení mladíka Romy. „Lékaři mu museli odebrat ledvinu. I když se ukázalo, že si chlapec vše vymyslel, město v instalaci kamer pokračovalo," sdělil mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

I v Brně kamery nedávno pomohly. „V Denisových sadech si předávali dva lidé návykové látky. Díky kamerovému systému je strážníci zadrželi," připomněl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Kamery ve městě hlídají místa s větší kriminalitou, třeba u podchodů. Proto jejich sítě městská policie stále rozšiřuje. „Do konce roku chystáme instalovat ještě pět u hlavního nádraží. Nejvíc chybí taky v Masarykově ulici a na Moravském náměstí," doplnil Ghanem.

Na operačním středisku jsou přitom vždy tři strážníci, jeden z nich má sledování kamer na starosti. Na dohledovém středisku se na kamery dívají dva zaměstnanci. Pokud na monitoru uvidí něco protizákonného, informují nejbližší hlídku.

Městská policie obstarává asi sedmdesát kamer. Brno mimo to hlídá několik dalších kamerových systémů. „Na sedm kamer dohlíží městská část Vinohrady, na tři Ústřední hřbitov, na dvaadvacet dopravní systém. Patnáct kamer je na parkovištích, třináct v parkovacím domě Kopečná a v tunelech na silnicích je jich asi 150," potvrdila mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová

Použití kamerových záznamů u soudu však podle brněnského soudního znalce Martina Ludmy není snadné. „Když jedna strana sporu předloží takový důkaz, protistrana argumentuje, že se záznamem manipulovali," vysvětlil.

Velký bratr na jihu Moravy

Svůj kamerový systém vylepšilo i Znojmo. „Dokončili jsme modernizaci kamer, které už fungují v režimu s vysokým rozlišením. Týká se to osmi z nich," sdělil ředitel znojemských strážníků Ivan Budín. Celkem mají k dispozici devatenáct kamer.

Právě díky kamerám odhalili znojemští strážníci loni o Vánocích výtržníka těsně před Vánocemi. „Oblíbenou adventní podívanou, ohrádku s živými ovcemi, muselo město zrušit kvůli mladíkovi, který se pokusil s ovcemi souložit. Strážníci mladíka zaznamenali právě na městské kameře," popsal Budín.

Kamery pomohly také v Blansku. Jak uvedl vedoucí blanenských strážníků Stanislav Sotolář, dopadli díky nim partu mladíků, kteří ničili lavičky a rozkopávali koše. Ve městě tam ulice sleduje celkem čtrnáct kamer.

Ne všem lidem však neustálý dohled vyhovuje. „Městské kamery mi nevadí, ale jen na místech, kde jsou opravdu potřeba. Když jsou po celém městě, má policie možnost monitorovat lidi všude. A to už je omezování soukromí, které se dá snadno zneužít," myslí si třeba David Železný z Němčan na Vyškovsku.

Podle zástupce vyškovských strážníků Petra Urbana ale mají strážníci na instalaci kamer právo. „Ze zákona máme nárok na monitorování veřejného prostranství. Kdo chce, může si kamerový systém prohlédnout na Dni otevřených dveří, lidi toho často využívají," potvrdil.

Záznamy města většinou zachovávají sedm až deset dní. „Pravděpodobnost zneužití je minimální. Přístup k datovým nosičům mají jen profesionálové. V době sociálních sítí je to hlavně bezpředmětné. Lidi spíš traumatizuje zneužití záznamů třeba z mobilních telefonů," uzavřel znalec Ludma.