Na Břeclavsku se změny dotknou především nočních vlakových spojů. „Vlak z Brna do Břeclavi před nepracovním dnem s odjezdem pětatřicet minut po půlnoci bude poprvé v historii zajišťovat elektrický RegioPanter. Z Břeclavi do Brna se bude vracet v čase 3:50, do Brna přijede před pátou hodinou na přestup na noční rozjezd autobusů,“ uvedl Havlík.

Protože je noční vlak v 0:35 v noci před nepracovním dnem nově veden z Brna do Břeclavi a Hodonína, nemůže obsloužit Hustopeče. „Aby toto město nezůstalo bez spojení, bude zajištěna návazná doprava,“ doplnil Havlík.

Hustopečští tak opět budou muset přesedat na autobus, a to v Hrušovanech u Brna. „Docela mě to štve. Už tak tady nemáme žádné přímé spojení a tohle byla aspoň malá náplast. Když jsme byli s kamarády v pátek večer v Brně posedět, tak jsme to mohli protáhnout a jet po půlnoci přímo domů. Takto si zase bude muset člověk hlídat, aby cestu neprospal a vystoupil v Hrušovanech,“ posteskla si nad novým řádem Šárka Otřísalová.

Na Znojemsku od neděle zahajují na řadě linek provoz noví dopravci. „ Změna dopravce se týká nejen páteřních autobusových linek 104 Brno – Hevlín – Laa/Thaya a 105 Brno – Mikulov, a dále se týkají i řady dalších autobusových linek na Znojemsku. Z důvodu neustále rostoucí poptávky dochází k posílení počtu spojů na lince 108 mezi Znojmem a Brnem především o víkendech. Na celém Znojemsku budou nasazeny většinou zcela nové autobusy vybavené klimatizací celého prostoru vozidla a informačními panely,“ popsal změny Havlík.

Jihomoravský kraj řadu let usiloval o zajištění brzkého ranního a pozdního večerního spojení Znojemska s Vídní. Po mnohaletém jednání se podařilo dojednat řešení, které je ekonomické a současně umožní splnit požadavky cestujících na dojezd za prací, za kulturou i do škol, případně i na vídeňské letiště.

„V ranní době tak v pracovní dny vyjede ze Znojma vlak v čase 5:30 do Retzu, kde ihned naváže na rakouský vlak do Vídně. K tomuto vlaku bude možné se autobusy dostat z většiny obcí Znojemska,“ konstatoval Havlík.

Večer pak poslední vlak od Vídně přijede do Znojma až v 20:36. Toto spojení je možné ještě před Vánoci využít k návštěvě vídeňských adventních trhů. Navíc vlaky od Znojma projíždějí celou Vídní a není tak nutné si kupovat jízdenky na tamní městskou dopravu.

Tuto novinku vítá například Petr Valášek, který jezdí do Rakouska za prací. „Až dosud jsem dopravu řešil tak, že jsem jezdil autem do Retzu a pak vlakem do Vídně. Ranní spoj ze Znojma tak bude jistě zajímavý nejen pro mne,“ svěřil se Valášek.

Na Hodonínsku se podle KORDISu větší změny nepředpokládají. „Zdůraznit je však třeba drobné změny časů odjezdů rychlíků linky
R13 mezi Hodonínem a Brnem. Jízdní doba se proti současnosti zkrátí o přibližně 7 minut a cesta mezi Hodonínem a Brnem bude trvat méně než hodinu,“ upozornil Halvík.

Změny jistě neuspokojí všechny cestující. „Z Brna jede vlak na Břeclav po desáté hodině večerní, ale jen do Břeclavi. A z Hodonína do Brna je to taky passé. Informoval jsem o tom Kordis i starostu Hodonína. Člověk pracuje v Brně či Hodoníně na noční směnu do deseti a pak se ve všední dny prostě nedostane domů. Myslím, že si občané zaslouží spoje i v nočních hodinách,“ reagoval na změny v jízdním řádu Jindřich Čada z Hodonína.

Po změnách v jízdních řádech se ovšem nově dostanou cestující z Brna do okresních měst navíc v noci před dnem, kdy se nemusí do práce. „Lidé chtějí navštěvovat kulturní představení a sportovní zápasy. Odjezdy v čase po půl jedné v noci navíc zajistí přestupy od posledních vlaků od Prahy a Bratislavy,“ vysvětlil krajský náměstek pro dopravu Roman Hanák. Z Brna tak nově pojedou autobusy do Vyškova a Znojma. Vyjíždět budou od trolejbusové točny u hlavního brněnského nádraží. Zároveň dojde k prodloužení noční vlakové linky, která jezdila do Šakvic a Hustopečí na Břeclavsku, až do Břeclavi a dále do Hodonína.