Zájemci v areálu najdou ještě letos nová lákadla. „Usilovně pracujeme na výstavbě expozice psů dingo. Její otevření pro návštěvníky plánujeme do konce června. Na dalších místech ještě provádíme drobné úpravy,“ informovala ředitelka zoo Dagmar Nepeřená.

Zároveň už sčítá ztráty. „Poslední uzavření trvalo půl roku bez čtrnácti dní na začátku prosince. Ztrátu na vstupném za tuto dobu odhadujeme na tři miliony korun,“ sdělila Nepeřená.

Od začátku krize to je celkem zhruba pět a půl milionu. „Očekáváme dopady na rychlost oprav a investic. Péči o zvířata to nesmí ohrozit,“ ujistila ředitelka.

Opice se předvádí

Donedávna se o zvířata v zoo starala také zooložka Dana Hyláková. „Většina znovuotevření vítá. Týká se to zejména ovcí, koz a letošních mláďat na „Babiččině dvorečku“, která mají přímý kontakt s návštěvníky. Opice a poloopice zase na zájemce reagují tím, že se předvádí, doráží na pletivo a vyžadují si svoji pozornost“ popisovala Hyláková.

Velbloudi, lamy a pštrosi pak podle jejích zkušeností přicházejí k hrazení, kde čekají na pamlsek v podobě zakoupeného krmení. „Ale i ostatní zvířata, která na příchod každého návštěvníka nereagují, určitě jeho přítomnost vnímají,“ dodala Hyláková.

S ohledem pokračujícího uzavření vnitřních prostor, období mimo hlavní sezonu a chybějícím školním exkurzím, očekávají provozovatelé dvě stě návštěvníků denně při pěkném počasí. „O víkendech počítáme kvůli otevření DinoParku s nárůstem k tisícovce denně. Do parametrů se vejdeme, rezervace zatím nezavádíme a jsme připraveni upravit režim při jakékoliv změně situace. Jsme už ale optimisté v očekávání dalších rozvolnění,“ zdůraznila Nepeřená.

ZOO PARK Vyškov vznikl v roce 1965 a je zaměřen především na chov domácích a hospodářských zvířat z celého světa. V současné době chováme 1197 zvířat ve 123 druzích nebo plemenech. „Chtěli bychom hlavně dětem, ale i dospělým návštěvníkům, ukázat, že například kráva není fialová příšera nesoucí na hřbetě reklamní nápis, že vajíčko není vytvořeno uměle ve fabrice, ale že je „zařídí“ sama příroda v těle slepice a mnoho dalších skutečností, které mohou zůstat v dnešní přetechnizované době dětem utajeny,“ vysvětlili provozovatelé areálu.