Od sobotního rána totiž startuje Brněnská národní výstava psů. „Na oba dny je přihlášeno 2 927 pejsků, z toho v sobotu se vystavují lovecká plemena a v neděli společenská, tedy pudl, brabantík, čivava, kavalíři a další,“ říká na úvod místopředseda pořádajícího Moravskoslezského kynologického svazu Lubomír Široký.

Už před startem vystavovatelé pečlivě chystají své svěřence tak, že se na ně po deštivém příchodu často snášejí ručníky. Následuje tak utírání a kartáčování chlupatých účastníků. V plné kráse pak mohou na scénu, kde na ně čeká sedmadvacet rozhodčích.

„Nejvíc je českých, dále jsou tady porotci z Rakouska a Slovenska,“ přibližuje Široký. Na národní výstavu v Brně se sjíždí psí účastníci z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, Německa, Rakouska a jeden pes dokonce až z Finska.

Připomeňte si, jak lidé po vánočních svátcích zaplnili nákupní centrum Olympia v Modřicích na Brněnsku.
Nižší DPH u potravin: řetězce na jihu Moravy hlásí zlevnění, řeší úpravy cen

Ti nejmladší se na této výstavě mohou představit už od čtyř měsíců. Svou druhou v životě tak v Brně zažívá devítiměsíční americký stafordširský teriér, který sem absolvoval cestu z Prahy. „Je to hezká výstava. Brali jsme třetí místo a jsme spokojení,“ svěřuje se Oleksandr Aleksandrov.

Podobně spokojení byli i Kubešovi, s nimiž přijel na brněnské výstaviště český fousek Zeus z Hložku. „Psi jsou tady pohodoví, takže se nám tady líbí. A náš pejsek je tady spokojený, má tady spoustu fenek a nemá problémy ani se psy. Je to tady pěkně uspořádané a organizačně dobře zvládnuté, také cesta v pohodě i s navedením na parkování. Vše šlo hladce,“ shodují se Kubešovi, kteří na Brněnskou národní výstavu zavítali z Vysočiny podruhé.

Národní cena za studentský design letos míří do Strážnice
Národní cena za studentský design letos míří do Strážnice

Národní přehlídka pokračuje na brněnském výstavišti i v neděli. Zástupci společenských a sportovních plemen se představí od rána až do sedmnácti hodin.