Podle řešitelky projektu Jany Kratochvílové nové vysvědčení testovala asi tisícovka žáků. „Původně jsme zapojili čtyři základní školy, později se začaly ozývat školy, které by se chtěly přidat,“ vylíčila Kratochvílová.

Na vývoji nového vysvědčení se podíleli i žáci a rodiče, kteří poskytovali na nový hodnotící systém zpětnou vazbu. Šestistranný dokument zaznamenává, jaké jsou silné stránky žáka i to, kde je prostor ke zlepšení. K osobnímu rozvoji má sloužit i sebehodnocení žáka. Tvůrci si od nového vysvědčení slibují také to, že povede děti k větší zodpovědnosti.

Do ověřování projektu se zapojila i Základní škola a mateřská školy Ivančice-Řeznovice. „Naše škola hodnotí slovně už kolem třiceti let,“ sdělila ředitelka Karla Černá. Systém hodnocení bylo ale nutné sjednotit. „Naši učitelé se hodně vyjadřovali o tom, co s nimi a jejich dětmi dělaly známky. A proto jsme se rozhodli pro změnu,“ dodala Černá.

Dopravní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl.
Jak a čím k novému nádraží v Brně? Linky čeká revoluce, říká dopravní šéf Seitl

Na otázku, jestli nový systém nepřidá práci zaměstnancům škol, odpověděla Černá, že je práce učitelů děti vzdělávat a vychovávat. Vyplňování formuláře je podle ní navíc méně náročné než vypisování klasického slovního hodnocení.

Se slovním hodnocením pracovali učitelé už dříve také na gymnáziu LABYRINTH. „ Do ověřování jsme se zapojili později. Tento systém ušetří čas učitelům,“ myslí si ředitel Břetislav Svozil.

Policisté ve čtvrtek prohledali justiční budovy v Brně. Anonym oznámil, že je v nich bomba. Snímek je ilustrační.
Bomba na soudu v Brně? Evakuace skončila, policisté výbušninu nenašli

Ředitel Odboru předškolního a základního vzdělávání MŠMT Michal Černý uvedl, že by chtěl nové vysvědčení zavést místo klasického co nejdříve. „Česká republika je jedna z mála zemí Evropské unie, která připouští, že učitelé hodnotí žáky v nejnižších třídách pouze známkou. Školy by mohly vysvědčení používat už na konci příštího pololetí,“ informoval Černý s tím, že je potřeba zahrnout formulář do vyhlášky.

Podle ředitelky Základní školy a Mateřské školy Střílky Martiny Raiserové změnilo nové hodnocení vnímání žáků učiteli. „Jde o to, aby měly děti radost z učení a nesly odpovědnost. Svět kolem nás se mění, ale náš školní systém je v některých ohledech stoletý,“ míní ředitelka.

Náledí. Ilustrační foto
Po ledovce hrozí náledí. Silnice i chodníky na Brněnsku budou znovu klouzat

Slovně hodnotí v České republice v současné době asi desetina škol, některé z nich neuvádějí známky. Ty je ale aktuálně nutné zahrnout do přihlášek na některé střední školy. Ministerstvo v současné době hledá za toto kritérium náhradu.