„Své závazky jsem splatil v době, kdy se o mém nástupu do funkce ještě nejednalo. Pokud bude nadále zaznívat z kruhů opozice, že mi měl někdo z radních poskytnout prostředky na vypořádání dluhů či měl mé závazky převzít, přičemž se jedná o zcela zjevnou pomluvu, budu se bránit právní cestou,“ reagoval Svoboda v oficiálním prohlášení rozeslaném médiím.

O znojemské kauze, která před časem vypukla původně kvůli opozicí požadovanému snížení záloh na energie pro obyvatele, Deník aktuálně informoval. Záležitost se vzápětí přetavila i do výtek na osobu jednatele Svobody. „V případě odvolání mu smlouva zaručuje automatický nárok na odstupné ve výši dvojnásobku odměny vyplacené za uplynulý rok, tedy čtyřiadvacet platů. Nejnižší možná výše odstupného tak činí devět set šedesát tisíc korun,“ citoval z původní smlouvy opoziční zastupitel za lidovce Pavel Jajtner.

Květoslav Svoboda
Odstupné milion? Chyba ve smlouvě, uvedlo nyní vedení Znojma

Vedení radnice poté reagovalo slovy, že šlo o písařskou chybu. „Použitím nesprávného vzoru a písařskou chybou došlo bohužel k záměně standardního dvouměsíčního odstupného za dvouleté. Tato chyba již byla opravena a pracovní smlouva nyní obsahuje standardní běžné odstupné ve výši obvyklého odchodného. Znojemské tepelné společnosti nevznikly žádné dodatečné náklady ani škody,“ informoval obratem mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Přehlédnutí chyby považují však členové opozice za nepravděpodobné a vyjádření za účelové. „Chyba to určitě nebyla. Smlouva ležela na stole při valné hromadě, které se zúčastnili všichni členové rady města včetně uvolněné radní pro kontrolu všeho paní Šalomonové z SPD, která slibovala, že najde ve skříních na radnici každou mouchu. Tohle bylo cílené. Ona chyba byla spíše záměr,“ reagoval například Jiří Kacetl z Pro Znojmo.

Květoslav Svoboda nyní nově reagoval, především na dopis Pavla Jajtnera, rozeslaného médiím. „Tyto a podobné aktivity opozice přispívají k rozdělování, možná i hůře, k rozeštvávání společnosti. Toto je metoda, kterou používají někteří politici k prosazování svých cílů. Naštvat lidi, poštvat je proti druhým, nejlépe veřejně někoho dehonestovat, a poté z toho vytěžit volební zisky,“ uvedl v prohlášení.

Z kroků opozice podle něj čiší snaha dostat se zpět k moci za každou cenu. Už dříve společně s vedením radnice uvedl, že placená funkce je nutná také kvůli nápravám nedostatků v činnosti tepelné společnosti, jež jdou na vrub předchůdců. „Chceme její fungování modernizovat a zefektivnit. Ve prospěch odběratelů,“ reagoval znovu Svoboda.

Ilustrační foto
Snižme lidem zálohy na energie, svolává znojemská opozice zastupitele

Odmítl také spekulace o jeho nedostatečné kvalifikaci s poukázáním na předchůdce Jana Groise, který ji podle něj rovněž neměl. Výše jeho platu dle něj odpovídá standardu i zákonu. „Pavel Jajtner podsouvá veřejnosti myšlenku, že můj plat přispívá ke zdražení tepla. S tímto zásadně nesouhlasím. Moje činnost přispívá k efektivnímu chodu společnosti a mým cílem je naopak najít cestu ke snížení ceny tepla pro naše klienty,“ zdůraznil Svoboda.

Za spekulace označili výtky i představitelé města v čele se starostkou Ivanou Solařovou z ANO. Přehlédnutí chyby v pracovní smlouvě přiznali vzápětí po zveřejnění. „Vedení města se z této věci poučilo a neprodleně připravilo a projednalo novou organizační směrnici, která má podobná rizika v budoucnu minimalizovat. Směrnice jasně stanovuje pravidla pro předkládání materiálů orgánům města. Díky ní bude stanovena jasná odpovědnost a vše bude zpětně snadno kontrolovatelné,“ uvedlo nyní v společném prohlášení všech devět znojemských radních.

Obyvatelé budou mimořádnému jednání zastupitelů, na němž se budou kauze i zálohám na energie věnovat, přihlížet v úterý od jedné hodiny odpoledne. Buď osobně v centru Louka, nebo prostřednictvím on-line přenosu.