Případů lidí, kteří potřebují finančně podpořit, je mnoho. Stačí se podívat na dobročinné platformy Donio či Znesnáze21. Vážná onemocnění, tragické nehody i přírodní katastrofy vstupují do životů lidí náhle a bez varování. Jen málokdo si však může dovolit nákladnou léčbu, která není hrazena zdravotní pojišťovnou a mnohdy je dostupná pouze v zahraničí.

Situaci někdy ztěžuje i fakt, že peníze je potřeba vybrat velmi rychle. Díky existenci sbírkových organizací, ale hlavně štědrých dárců, se však dějí zázraky každý den. Lidé, kteří již ztrácí naději, tak můžou dostat šanci na přežití.

„Sbírky na Donio často neznamenají jen finanční pomoc. Zakladatelům sbírek poskytují také obrovskou psychickou podporu. To jim pomáhá lépe překonávat těžké životní období, ve kterém se nacházejí,“ řekl David Procházka, zakladatel dobročinné platformy Donio, která funguje již pátým rokem.

Johanka by v Čechách zemřela

Ještě nedávno byla tříletá Johanka zdravou energickou holčičkou. Náhle si však její rodiče všimli, že jí lehce povadla levá část obličeje. Po návštěvě lékaře už nebylo nikdy nic jako dřív. Holčičce byla stanovena fatální, v České republice neléčitelná, diagnóza – difuzní pontinní gliom (nitrolební nádor; pozn. red.) mozku neboli DIPG.

Bez léčby by Johance zbývaly poslední měsíce života. Díky vybraným penězům ve sbírce na Donio však mohla prakticky okamžitě odjet na francouzskou kliniku a nastoupit na experimentální léčbu. Uzdravit by ji mohl lék everolimus (kortikosteroid používaný k léčbě různých stavů včetně zánětlivých nebo imunitních potíží.; pozn. red.).

„Před Johankou bral tento lék i chlapec, tuším, z Belgie. Jmenuje se Lukas. Po léčbě se stal prvním dítětem na světě, které bylo prohlášeno za vyléčené,“ řekla v rozhovoru pro Deník maminka o chlapci, který před šesti lety absolvoval stejnou léčbu, jako nyní podstupuje její dcera.

Rodina má obrovskou víru a naději. Jejich dcera má totiž stejné genové mutace jako právě Lukas. Šance, že lék zabere, je proto z pohledu rodiny velká.

Rodina ve sbírce nastavila cílovou částku 515 tisíc korun. Během pár dní však přispělo celkem 2 468 dárců částkou 1 810 566 korun.

Vilémkovi stačí k uzdravení jediná kapka

Dalším dítětem, jehož rodiče byli nuceni vybrat ve velmi krátkém časovém úseku obrovskou sumu peněz (20 milionů korun; pozn. red.), byl malý Vilémek Kučera. Chlapec trpí vzácným neurodegenerativním onemocněním zvaným Hereditární spastická paraplegie typu 56 (SPG56), které má na světě jen 30 lidí. Děti s touto nemocí ztrácejí schopnost sedět, stát, chodit i mluvit.

Bylo potřeba, aby chlapec odletěl co nejrychleji na genovou terapii, která může chlapcův stav výrazně zlepšit. Za pouhých 10 dní od založení sbírky se díky proaktivitě rodiny, obrovské podpoře médií i známých osobností včetně Nikol Leitgeb (dříve Štíbrová), částka vybrala. Sbírku podpořilo přes 25 tisíc dárců, kteří společně věnovali na chlapcovu léčbu více než 22 milionů korun.

„S velkou radostí oznamujeme, že jsme obdrželi potvrzení z Austrálie. Vilémek získal poslední volné místo v první várce připravované genové terapie. Děkujeme vám všem, že Vilémkova cesta za lékem pokračuje,“ sdílela v aktualitách pod sbírkou na dobročinné platformě Znesnáze21 rodina.

Týna jako jediná odolává léčbě

V červenci Deník představil také příběh 27leté Kristýny Horákové. Ta jako jediná na světě odolává léčbě onemocnění, jež u jiných pacientů s podobnou diagnózou léčit lze. Chronická osteomyelitida (nepřetržitý bakteriální zánět kostní dřeně; pozn. red.) připravila mladou ženu o část obličeje a způsobuje jí nesnesitelnou bolest.

„Vzhledem k délce mé nemoci a aktuálnímu stavu jsem jediná s touto diagnózou. Jednoduše řečeno: nepatřím do žádné tabulky. I přes obrovskou snahu a péči lékařů mě pojišťovna neuznává nemocnou a plně invalidní. Proto jsem nucena vyhlásit veřejnou sbírku a požádat o pomoc,“ prosila mladá žena veřejnost na dobročinné platformě Donio.

Sbírku jí pomohli založit její kamarádi, známí tanečníci Jan Onder a Natálie Otáhalová. Díky štědrosti 589 dárců žena potřebnou částku na další léčbu vybrala. Místo 250 tisíc jí lidé věnovali už dokonce 328 659 korun. Na sbírku je možné přispět až do 25. srpna.

Bývalému policistovi pojišťovna nepomůže

Některé sbírky mají velkou podporu dárců, ale cíl je bohužel i přesto v nedohlednu. Takový je i příběh bývalého policisty a vášnivého motorkáře Miroslava Lavičky, kterému přátelé neřeknou jinak než Láva.

Těšil se, až jednou dceru povede k oltáři a naučí své děti řídit. Místo toho mu náhle vstoupila do života nejagresivnější forma rakoviny mozku - glioblastom IV. stupně. Pokud nedokáže vybrat peníze na nákladnou léčbu, svých snů se nedožije.

I přesto, že vlna solidarity byla obrovská a už za pár dnů dokázali dárci poslat přes 4 miliony korun, potřebnou částku 9 milionů se zatím vybrat nepodařilo. Sbírka na Donio přitom běží posledních pár dnů. Bez léčby zbývá bývalému policistovi odhadem poslední rok a půl života.

Vilíkovi zbývají poslední měsíce

Pak jsou tu bohužel i životní osudy, kdy se ve sbírce sice podaří cílovou částku mnohonásobně překročit, ale ani tak život člověka zachránit nelze. Nebo je naděje jen minimální.

Sedmiletý Vilík (jehož příjmení si rodina nepřála zveřejňovat, redakce ho ale zná) si náhle začal během výletu na kolech stěžovat na velké bolesti na hrudníku. O pár týdnů později rodičům lékaři sdělili, že trpí velmi vzácným typem rakoviny – Ewingovým sarkomem s genem CIC.

Jedná se o teprve pár let popsané onemocnění, na nějž bohužel zatím léčba neexistuje. Rodina tak s největší pravděpodobností prožívá poslední společné okamžiky.

Otec chlapce sdílel i rozhovor s Vilíkem:

Vilík: „Tati, už nemusím do nemocnice?“
Táta: „Ano Vilíku, když se budeš takhle hezky léčit doma, tak už ne.“
Vilík: „Takže tu už s vámi budu doma navždycky, vážně?“
Táta: „Ano, lásko, budeš s námi doma už navždycky.“

Rodina souhlasila s uspořádáním sbírky na to, aby rodiče mohli přerušit zaměstnání a strávit se svým chlapcem poslední měsíce jeho života doma. Z původně žádaných 300 tisíc korun dokázali díky více než 8 tisícům dárců vybrat 4,68 milionu korun.

Poznámka autorky:

„Obdivuji všechny lidi, kteří se dokáží se svou diagnózou prát a zachovat si nejen nadhled, ale myslet ještě pozitivně. Největší sílu ale mají z mého pohledu rodiče, kteří pečují o vážně nebo dokonce nevyléčitelně nemocné dítě. Pocit, že jen obrovská suma peněz, kterou nemají, může zachránit jejich dítě, musí být trýznivý. Natož skutečnost, že ani částka přesahující 4,5 milionu korun jako v případě Vilíka, nemůže chlapci pomoci. Vážím si každého, kdo do sbírek přispěl či pravidelně přispívá. Vaše příspěvky zachraňují životy, nebo alespoň umožňují rodinám v nejtěžších chvílích prožít poslední okamžiky společně. Děkuji vám z celého srdce.“ Kateřina Němcová

Přečtěte si i další příběhy lidí, kteří potřebují vaší pomoc.