Osmačtyřicetiletá Naďa z Prahy začala nabírat v deseti letech, kdy si na chalupě zlomila nohu. Týden tehdy strávila v jedné ze středočeských nemocnic. Následně s nechodící sádrou mohla jen ležet či sedět. Chodit nemohla ani o berlích. V jídle se ale nijak neomezovala.

V důsledku toho všeho přibírala. „Četla jsem si, koukala na televizi a babička mi často dělala tvaroh s cukrem. Chtěla, abych měla dostatek vápníku. Dlouho poté jsem tento pokrm nemohla ani vidět,“ zavzpomínala pro Deník. Když asi po dvou měsících začala chodit na rehabilitace, vážila o deset kilo víc než před úrazem. Nadváha se s ní táhne dodnes.

Dítě potřebuje v boji s obezitou podpořit, radí lékařka Irena Aldhoon Hainerová:

Geny i nezdravý životní styl, na který má vliv prostředí. To vše ovlivňuje tělesnou hmotnost včetně rostoucí dětské obezity
V boji s obezitou dítě potřebuje podporu celé rodiny, říká lékařka

S kily navíc se potýkají i děti, které nucené omezení v pohybu nezažily. Ze studie praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021 (novější data nejsou k dispozici) vyplývá, že skoro desetina jich trpí nadváhou a přes šestnáct procent dokonce obezitou.

V roce 2016 přitom obezita tížila o šest procent dětí méně. „Neplatí, že by děti v pubertě z tloušťky vyrostly. Kdo je obézní v dětství, většinou zůstává i v dospělosti,“ upozornil předseda Sekce obezitologie České obezitologické společnosti ČLS JEP Jan Boženský.

Nadváha v Česku trápí tři z pěti obyvatel:

Jak jsou na tom Češi s nadváhou a obezitou? Podívejte se na statistiky do článku.
Tři z pěti obyvatel Česka váží víc, než by měli. Muži jsou na tom hůř než ženy

Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Ilony Hülleové se obezita objevuje i u batolat. „Pacientům se tak již od dětství zvyšuje riziko nemocí jako diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, nádorová onemocnění či nemoci pohybového aparátu. Obezita může přivodit i hormonální poruchy či psychické potíže,“ zdůraznila.

Rodiče mají jít příkladem

Body Mass Index

  • Vztah mezi tělesnou hmotností a výškou
  • Nadváha: BMI nad 25
  • Obezita: BMI nad 30
  • Průměrná hodnota BMI v Česku (v roce 2023): 26

K obezitě dětí mnohdy přispívá životní styl rodiny. Pokud totiž vidí, že doma hodně jedí sladké či tučné a víkendy tráví na gauči u televize, tyto návyky si hravě osvojí. „Rodiče dětí s obezitou jsou většinou též ‚nadměrní‘ a nevidí to jako problém,“ podotkla psycholožka Iva Málková.

Důležité přitom je, aby s dítětem na úbytku váhy spolupracovali a šli mu příkladem. „Jsou mu vzorem, a když nedělají nic sami se sebou, nedělá to ani dítě. Proto je vždy potřeba pracovat i s rodiči a příbuznými, kteří s dětmi žijí,“ dodala Málková, která před více než třiceti lety založila organizaci STOB pořádající kurzy zdravého hubnutí.

Rizika spojená s vyšší váhou si plně uvědomuje sedmdesát procent Čechů, z nichž většina (spíš ženy) se s tím snaží či plánuje něco dělat – nejčastěji změnou jídelníčku a pravidelným pohybem. Téměř třetině lidí se ale přesto zhubnout nedaří. Tíží je únava, zadýchávání, pocení, zhoršená pohyblivost či bolesti kloubů a zad.

Obezita je nemoc

Lidé, kteří váží víc, než je zdrávo, trpí též vysokým tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, onemocněními srdce, dnou, trombózou či artrózou. Údaje vyplývají z průzkumu a zkoumání (provedených loni v říjnu), jež uskutečnily agentury Behavio a Ipsos pro společnost Novo Nordisk.

Jen asi osm procent těch, kteří se s nadměrnými kily potýkají, vyhledá lékaře či výživového poradce. V Česku je navíc na celou republiku pouze 85 center zaměřených na komplexní léčbu obezity.

Utrácet za drahé diety se nevyplatí, vysvětluje v rozhovoru pro Deník obezitolog Martin Haluzík:

Obezitolog Martin Haluzík
Utrácet za diety? Lepší je kombinovat potraviny a normálně jíst, radí obezitolog

Jak poznamenal přednosta Centra diabetologie v IKEM Martin Haluzík, obezita je nemoc. „Proto je zásadní odborná pomoc lékaře. Účinným řešením, které výrazně zvýší účinnost režimových opatření, je farmakoterapie, tedy léčba antiobezitiky, na základě doporučení lékaře,“ poznamenal.

V loňském rozhovoru pro Deník řekl, že lidé, kteří chtějí zhubnout, by se měli také víc pohybovat, omezit potraviny s vysokým obsahem cukru, prázdných kalorií a cukru. Problém trápí i svět, kde je podle studie v Lancetu přes miliardu obézních lidí, z toho 159 milionů dětí a 880 milionů dospělých.

Fakta o obezitě

  • Obezita je komplexní onemocnění, týká se všech věkových skupin. Vedle nezdravé stravy a nedostatku fyzické aktivity hrají klíčovou roli i genetika, metabolismus, zdravotní stav, psychika, hormony atd.
  • Řešení obezity je důležité i pro lidi, kteří se považují za zdravé. Je spojena s riziky metabolických poruch včetně cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění či některých druhů rakoviny.
  • Hubnutí je nejen otázkou omezení jídla a zvýšení fyzické aktivity. Skutečně účinným řešením je individuální přístup, který zohledňuje jak psychosociální, tak zdravotní aspekty každého člověka.
  • V některých případech může být účinným řešením obezity operace žaludku, měla by však být indikována až po důkladném zvážení veškerých rizik a přínosů.

zdroj: Novo Nordisk – netloustneme.cz, lékařka a internistka Klaudie Hálová Karoliová ze spolku Zastavme nadváhu a obezitu