Během válek dochází k vysoké koncentraci lidí s různým zdravotním profilem a k masivní migraci. Válečné konflikty jsou proto líhní především pro infekční nemoci, ale bují v nich dobře i ty nepřenosné, třeba kurděje. „Je to dáno tím, že s každým válečným konfliktem trpí nejen přímo vojáci v bojích, ale samozřejmě také civilní obyvatelstvo. Špatné zásobování, nedostatek jídla, stres, zanedbávaná prevence, zničená infrastruktura. To všechno přispívá i k rozvoji celého spektra nemocí,“ popisuje historička Barbora Jiřincová z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Nerozlučné sestry. Johanna Gabriela a Marie Josefa byly spřízněné duše, vyrůstaly skoro jako dvojčata. Nakonec prožily prakticky identické životy a i způsob jejich smrti byl stejný.
Žily jako jedna. Dcery Marie Terezie zemřely i stejně tragickým způsobem

Zmínky o nemocech ve válkách najdeme už ve starověku, třeba ve slavném eposu básníka Homéra Ílias. Desetileté obléhání Troje řeckým vojskům komplikoval mor. Ten provázel i další slavný starověký konflikt, Peloponéské války. Epidemie moru se stala součástí velkého množství evropských konfliktů ještě i ve středověku. Na vině byla především špatná hygiena, kdy vojenská ležení i civilní osady byly přeplněné krysami, špínou i záplavou blech a vší.

Syfilis jako nemoc z povolání

Střelbu děl a bodání chladnými zbraněmi na bojištích doprovázelo i kruté zacházení s civilisty, včetně sexuálního násilí. „Pohlavně přenosné choroby se někdy s nadsázkou označovaly u vojáků jako choroby z povolání. Zejména šlo o syfilis, kterému se přezdívalo například francouzská nemoc, protože se šířil při tažení Francouzů Itálií na konci patnáctého století,“ doplňuje Jiřincová.

O necelé století a půl později, během třicetileté války, ji budou doboví kronikáři označovat jako nemoc uherskou. V pozdějších dobách se spektrum infekčních nemocí rozšířilo třeba o choleru nebo tyfus. Nemoci, které se velmi dobře šíří vodou, dokázaly jednu stranu konfliktu zdecimovat nepřítelem, aniž o tom věděl. „Stačilo, když jedna armáda tábořila v nižší poloze než ta druhá,“ vysvětluje Jiřincová. „Jediná dostupná pitná voda – ta v řekách a potocích, byla kontaminována výkaly a dalším odpadem od vojáků, kteří tábořili výše,“ vysvětluje historička.

Člověk postižený virem pravých neštovic
Nejsmrtelnější nemoci světa. Dodnes rozsévají hrůzu, zabily miliony lidí

Epidemie smrtící cholery zasáhla české země zejména po prusko-rakouské válce v letech 1866–1867. O bezútěšném stavu, který v zemích panoval od konce léta 1866, vidíme důkazy v dobovém tisku. „Cholera zuřila strašlivým způsobem též v Jemnici.

V tomto městě, které s předměstím bez Podolí pouze 1500 osob čítá, zemřelo do 10. tohoto měsíce 113 osob. V některých domech vymřely celé rodiny,“ popisuje 15. září Moravská Orlice. Na území Moravy mělo zahynout přes padesát tisíc lidí, celkový počet obětí v Českých zemích se odhaduje přes sto tisíc. Poslední velká pandemie bezprostředně po konci války byla pandemie španělské chřipky v letech 1918 až 1920.

Máme lepší hygienu i stravu

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině, kde byla dosud zdravotní péče pro obyvatele mnohem hůře dostupná než u nás, se hovoří o možném šíření tubery, spalniček, chřipky. Zmiňuje se také velké množství nakažených HIV a přenosné dětské obrny. K tomu vydal doporučení i Státní zdravotnický ústav. „Vývoj situace na Ukrajině v roce 2021 má dle dostupných dat potenciál pro zvýšení hrozby šíření poliovirů,“ stojí v metodice hlavní hygieničky ČR, kterou vydala na začátku. Nemoc se vyskytovala v oblasti Rivne nebo Zakarpatí, které sousedí se Slovenskem.

Opičí neštovice se přenáší na člověka kousnutím či škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců). Přenáší se ale i z člověka na člověka vzduchem či tělními tekutinami. Inkubační doba je obvykle jeden až dva týdny.
PŘEHLEDNĚ: Opičí neštovice. Jak jsou nebezpečné a proč nepomůže vakcína

Přestože konflikt na Ukrajině dal do pohybu miliony lidí, z pohledu historiků se nejedná o konflikt, který by přinášel riziko podobné epidemiím cholery nebo španělské chřipky. Tak špatné životní podmínky jako v minulosti civilisté nezažívají. Podobně nehodnotí ani masovou migraci z Afriky. „Zdravotní rizika samozřejmě jsou. Ale pokud se budeme bavit o těch těžkých nemocech, jako jsou ebola nebo černý mor, ty jsou vázány na skutečně špatné hygienické podmínky, a ty dnes v Evropě už vůbec nemáme, naše obydlí jsou prostá krys, štěnic nebo blech,“ poznamenává historička Barbora Jiřincová.

Cholera posloužila Mattonimu v reklamě

Epidemie cholery mezi lety 1866 až 1867, která si vyžádala desítky tisíc mrtvých, byla strašákem ještě několik let poté. Dokonce se objevila i v reklamě na slavnou minerálku Henricha Mattoniho. V reklamě na kyselku popisuje její dobré vlastnosti na žaludeční křeče, kocovinu, problémy s plícemi, ale také jako prevenci proti výše zmíněné choleře. „Ve větších městech, která zásobena bývají špatnou vodou k pití, v jejímž zápětí přichází cholera a jiné nakažlivé nemoci, doporučuje se jakožto nejčistší alkalická kyselka co nejvřeleji,“ stojí dobovém inzerátu z roku 1873.