Je možné Alzheimerově nemoci předejít? To se dozvíte ve videu:

| Video: Youtube

Alzheimerova nemoc postihuje asi dvě procenta populace ve věku 65 let. Z lidí starších 80 let jí ovšem trpí až 40 procent. Jak jsme už dříve psali v rozhovoru s naším předním neurologem Jakubem Hortem, nejde jen o nemoc starců. První běžně nerozpoznatelné změny na mozku může přinést už ve 45. až 50. roce života.

Jedním z uznávaných preventivních opatření proti rozvoji demence je dodržování zdravého životního stylu a pravidelné zařazování určitých ochranných potravin do jídelníčku.

Nejvíc pomáhá kombinace dvou diet

Podle stránek amerického National Institut on Aging (tedy Národního institutu pro výzkum stárnutí; pozn. red.) představuje nejlepší ochranu pro mozek dodržování pravidel diety nazvané MIND (zkratka anglického Mediterranean–DASH Intervention for Neurodegenerative Delay). Mimochodem, za povšimnutí stojí, že slovo „mind", které zkratka tvoří, znamená v angličtině „mysl“.

Dieta MIND vychází z kombinace nám všem dobře známé středomořské diety a diety DASH (zkratka anglického Dietary Approaches to Stop Hypertension), určené pro léčbu hypertenze. Několik studií totiž ukázalo, že léčba a snižování vysokého krevního tlaku může pomoci snížit riziko demence.

Jak vypadají diety na ochranu mozku

  • Středomořská strava: klade důraz na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, ryby a další mořské plody, nenasycené tuky, jako jsou olivové oleje. Dále upřednostňuje nízké množství červeného masa, vajec a sladkostí.
  • Stravovací plán DASH: doporučuje jíst zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky, odtučněné nebo nízkotučné mléčné výrobky, ryby, drůbež, fazole, ořechy a rostlinné oleje. Dále radí omezení potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, jako jsou tučné maso, plnotučné mléčné výrobky a tropické oleje (kokosový, palmojádrový a palmový). Redukovat je třeba také nápoje a sladkosti slazené cukrem.
    Zdroj: National Institut on Aging

Tajemství zkoumaných mozků

Odborníci z amerického Národního institutu pro výzkum stárnutí upozorňují, že pozorovací studie na více než 900 starších dospělých bez demence zjistily, že důsledné dodržování diety MIND bylo spojeno se sníženým rizikem Alzheimerovy choroby a pomalejším úbytkem poznávacích funkcí.

V březnu 2023 vědci také dokončili studii mozků asi 600 starších dospělých, kteří zemřeli v průměrném věku 91 let. Pitvy mozků zjistily, že lidé, kteří drželi středomořskou dietu nebo dietu MIND, vykazovali méně důkazů o Alzheimerově chorobě.

Co jíst jako prevenci Alzheimerovy choroby

Jaké potraviny, efektivní v prevenci před rozvojem Alzheimerovy choroby a demence, radí zařadit do jídelníčku nutriční specialistka Kateřina Šimková ze Zdravého stravování? Níže jsou její doporučení.

close Nutriční specialistka Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. info Zdroj: Se svolením Zdravého stravování zoom_in Nutriční specialistka Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny

DHA neboli kyselina dokosahexaenová a EPA čili kyselina eikosapentaenová, jež spadají pod omega-3 mastné kyseliny, jsou klíčovým stavebním materiálem mozku. Ochraňují člověka před ztrátou paměti spojenou s věkem. Mezi jejich další schopnosti patří podpora poznávacích funkcí a vliv na snižování zánětů.

Omega-3 mastné kyseliny jsou obsaženy v rybím tuku a tučných rybách jako losos, makrela, úhoř či sleď. Jejich hojné zastoupení najdeme však i v rostlinných potravinách, jako jsou lněná a konopná semínka, vlašské ořechy či oleje z těchto plodin. Výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou i chia semínka.


Nahrává se anketa ...

Káva

Káva je výborným zdrojem antioxidantů, kterých obsahuje dokonce více než zelený čaj. „Obzvláště těch ze skupiny polyfenolů. Tyto antioxidanty na sebe vážou škodlivé volné radikály a my jsme tak lépe chráněni před degenerativními poruchami mozku, předčasným stárnutím či oslabením imunitního systému,“ říká Kateřina Šimková.

Káva nám může dodávat dokonce více než 50 % antioxidantů přijímaných z potravy. Kofein z kávy, černého a zeleného čaje může zároveň zvýšit bdělost, pozornost a reakční časy.

Skvělé jídlo pro náš mozek

Ovoce a zelenina

Čerstvá a plně dozrálá zelenina a ovoce vnáší do jídelníčku nutričně bohatý a pestrý koktejl vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. Z pohledu vlivu na mozek jsou zásadní zejména flavonoidy, které ochraňují mozek před poškozením volnými radikály a zabraňují kognitivnímu úpadku v souvislosti s věkem.

Právě flavonoidy podporují regeneraci mozkových buněk, což zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť. Jsou součástí zejména bobulovitého ovoce, jako jsou jahody, maliny, borůvky, brusinky, ostružiny, angrešt či rybíz. Listová zelenina je důležitá pro optimální funkci nervové soustavy a může pomoci v obraně před infekcemi.

Mléčné kysané výrobky

Kefír a kysané mléčné výrobky příznivě ovlivňují střevní mikrobiom, a tím naši imunitu. Měli bychom proto věnovat pozornost péči o střeva. Probiotika dodáme tělu snadno stravou jako jsou kysané mléčné výrobky, kvašená zelenina, kváskové pečivo či fermentované luštěniny. Mléčným kvašením se mnohanásobně zvyšuje obsah vitamínů C, K a B.

„Upřednostnit bychom měli mléčné kysané výrobky v neochucené formě. Přidané cukry totiž v zažívání kvasí a pomáhají v něm zvyšovat počet nepřátelských bakterií a my potřebujeme opak,“ doporučuje odbornice.

Žádná potravina není sama zázračná

„Je žádoucí si uvědomit, že žádná potravina jako taková neučiní zázrak a nespasí nás. Základem prevencí většiny chorob a neduhů je pestrý a vyvážený jídelníček a racionální stravování,“ dodává Kateřina Šimková a přidává jeden recept pro ochranu mozku:

close Směs listových salátů s ořechy a tuňákem, sušenými rajčaty a jogurtovo-citronovým dresingem. info Zdroj: Se svolením Zdravého stravování zoom_in Směs listových salátů s ořechy a tuňákem, sušenými rajčaty a jogurtovo-citronovým dresingem.

Směs listových salátů s ořechy a tuňákem, sušenými rajčaty a jogurtovo-citronovým dresingem

Ingredience:

  • 2 g cukru
  • 25 g bílého jogurtu
  • čerstvá, nebo sušená meduňka
  • 8 g sušených rajčat
  • 55 g tuňáka ve vlastní šťávě
  • 20 g zakysané smetany (12 % tuku)
  • citronová kůra
  • pepř a sůl
  • 40 g čekanky
  • 40 g salátu lollo rosso
  • 40 g salátu dubáček červený
  • 15 g vlašských ořechů
  • 15 g kešu ořechů
  • šťáva z citronu

Postup:

  • Saláty důkladně očistíme, omyjeme a ručně natrháme. Naaranžujeme je na talíř, přidáme kousky okapaného tuňáka, nahrubo nasekaná sušená rajčata a posypeme ořechy.
  • Na dresing smícháme jogurt, zakysanou smetanu, šťávu z citronu, trochu citronové kůry, sůl, pepř, cukr dle potřeby (není nutný), nakonec přimícháme najemno nasekanou meduňku.