Drobní soukromí zemědělci se dál chtějí brát za svá práva na pozemky a plodiny, které podle nich loni sklízeli na jejich polích konkurenti poté, kdy se měnilo užívací právo k pozemkům. „Podali jsme stížnost proti policejnímu usnesení, z jehož závěru plyne, že nikdo nespáchal žádný trestný čin. Trváme totiž na tom, že ze strany AGROSu skutečně došlo k porušení zákona. Proto věc ještě není ukončena," konstatoval jeden ze zemědělců Václav Žďárský, který vloni podával trestní oznámení a nyní také stížnost.

Se závěry policejního vyšetřování je naopak spokojen jednatel společnosti AGROS Vedrovice Igor Horák. Právě jeho společnost označovali drobní zemědělci jako tu, která se chovala protizákonně a vyjela na cizí pozemky. „Naše společnost plně respektuje usnesení policie, jež se mimo jiné ve svém odůvodnění opírá o usnesení ministra zemědělství. Oba dokumenty shodně v odůvodnění potvrzují užívací právo pro naši společnost na předmětných pozemcích do 1. 10. 2014, a to v souladu se zákonem. Z obou usnesení je tedy zřejmé, že právo a spravedlnost stojí na straně naší společnosti," sdělil Horák.

Ani on však nepovažuje závěr policie za definitivní konec. „Další právní kroky zvážíme po vyhodnocení celého případu naším právním zástupcem," naznačil Horák.

18měsíců prošetřovala policie případ zemědělců ve Vedrovicích.

Podle policie nespáchala ani jedna z znesvářených stran přečin poškození cizí věci. Vyplývá to z usnesení, které má redakce Znojemského deníku Rovnost k dispozici. „Prověřováním celé věci nebylo prokázáno, že by jednatel společnosti AGROS Vedrovice Igor Horák, soukromý zemědělec Václav Ždárský ani jiná osoba naplnili skutkovou podstatu přečinu poškození cizí věci," napsal v usnesení policejní komisař Roman Rada.

Celý případ se přitom dostal až na stůl ministra zemědělství. Společnost AGROS Vedrovice totiž podala námitku ministrovi zemědělství proti změnám v evidenci půdy, které ministr vyhověl. Podle ministra totiž mohly nájemní smlouvy zaniknout až k 1. říjnu 2014 a nikoli na jaře toho roku, jak se údajně domnívali noví vlastníci dotčených pozemků.

Začátek problémů ve Vedrovicích spočívá patrně ve změnách vlastnických práv k pozemkům, které vyplývaly z pozemkové úpravy. Zemědělci nejspíš neztráceli čas čekáním na přesné termíny a jasné informace, kdo, kdy a kde může zasít a pak sklidit, a hospodařili dál ve víře, že na to mají plné právo.

Případy sporů zemědělců ve Vedrovicích ani Velkém Karlově, kde mělo letos v létě dojít k poškození plodin na polích, tedy nekončí. Znojemskému deníku Rovnost to potvrdila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. „Je to tak, na obou případech stále pracujeme a věci prošetřujeme," uvedla Drahokoupilová.

Policii tedy stále zaměstnává i případ na polích u Velkého Karlova. Šetří okolnosti a důvody vedoucí ke zničení úrody na 270 hektarech polí, na kterých hospodařil Bohumír Rada. Podle Rady postříkali pole herbicidem lidé z Agro Jevišovice. Podnikatel odhadl škodu na čtyři miliony korun a rozhodl se bránit.