„Znojemští kriminalisté evidují zvýšený počet případů neoprávněného prodeje vozidel. Jedná se o auta, na která poskytly úvěr leasingové společnosti,“ informovala na internetových stránkách policie Lenka Drahokoupilová.

Poškození lidé si údajně jen prověřili, zda auto není kradené. Pak se ale objevili policisté a auto nekompromisně zabavili. „Vyšlo totiž najevo, že automobil je majetkem leasingové společnosti. První majitel si vzal úvěr, ten nesplácel a vozidlo prodal. Nový majitel se o této skutečnosti nedozvěděl a vůz v dobré víře užíval,“ přiblížila Drahokoupilová.

Solidní autobazary si všechna auta důsledně prověřují.

„Existují internetové stránky několika společností, kde se vše dá ověřit. My používáme speciální software, díky němuž zjistíme, zda auto není kradené. Také se z programu dozvíme, jestli je za ně placeno povinné ručení. Podle VIN kódu jsme schopni prověřit u osmnácti leasingových společností, jestli právě toto auto není u nich koupeno,“ uvedl leasingový specialista Karel Černý. Osobně se setkal i s případy, kdy zájemce chtěl prodat právě takové auto. „Dvakrát či třikrát přišel prodejce, který vůbec nevěděl, že auto, které prodává, je v rukou leasingové společnosti. Když to zjistíme, prodejce samozřejmě informujeme. Taková auta pochopitelně do prodeje nepřijímáme,“ upřesnil Černý.

Podle policie se přesto většina případů podobného prodeje stala přes autobazary. Přitom si každý zájemce může buď na internetu nebo přímo na polici ověřit, zda auto není kradené a jestli není na leasing.

„Prověrku může každý provést sám na webových stránkách jednotlivých úvěrových společností zadáním identifikačního čísla vozidla, tzv. VIN. Pokud nemáte přístup k internetu, lze to ověřit i telefonicky. Problémem je velké množství těchto společností. Čím rozsáhlejší prověření ovšem provedete, tím menší riziko při nákupu potom existuje,“ nastínila Drahokoupilová.

Na pečlivou kontrolu dokladů od vozidla upozorňuje zástupce jedné z leasingových společností.

„Samozřejmostí při nabídce ojetého vozu by měl být požadavek na předložení originálu velkého technického průkazu a provedení jeho pečlivé kontroly. Významné leasingové společnosti umožňují na svých internetových stránkách ověření, zda je vozidlo s určitým VIN evidováno v jejich portfoliu,“ uvedl Dušan Fornůsek ze ŠkoFinu. Podle něj však není nutné prolistovávat stránky jednotlivých společností. „Na webových stránkách České leasingové a finanční asociace je v leasingové sekci veřejně dostupná funkce, která u umožňuje jediným zadáním VIN prověření vozidla u všech společností, které tuto službu nabízí,“ dodal Fornůsek.

Také na webových stránkách společností Cebia nebo Cardetect může kdokoli po zadání VIN získat informaci o tom, zda auto není evidováno v databázi Policie jako odcizené spolu s informací o tom, zda dané vozidlo není evidováno u některé z českých leasingových společností. Na stránkách společnosti Cardect je tato služba zdarma.

Leasingové společnosti zatím nezaznamenaly vyšší výskyt odebírání aut, jejichž majitelé nesplácejí leasing.

„Zatím takové signály nemáme. Nemůžeme tento trend vyloučit, ale vzhledem k nastaveným firemním procesům tento trend uvidíme až se zpožděním,“ dodal Fornůsek.