Páteční líčení u znojemského soudu se mělo zabývat mimo jiné výslechem svědků. Skončilo však záhy.

„Na základě žádosti poškozené bude její výslech s vyloučením veřejnosti," uvedl soudce Pavel Rujbr. Obžalovaný Dřevojan si pak právě pro skutečnost, že na jednání nemůže být veřejnost, vyžádal přítomnost důvěrníka.

Nejdříve soudce požadoval, aby si obžalovaný vybral důvěrníka z přibližně patnáctky lidí, kteří byli přítomni v soudní síni. Přestože mezi nimi byl i jeho syn, Dřevojan si důvěrníka nevybral. Mezi lidmi, kteří se na proces přišli podívat a s Dřevojanem na chodbě přátelsky hovořili, byl také bývalý starosta Tavíkovic Libor Kosour či znojemský podnikatel Pavel Homolka. Dřevojan si mohl teoreticky vybrat i ze čtveřice lidí, kteří pracují v týdeníku, za jehož vydáváním obžalovaný muž stojí. „Žádám, aby jako důvěrník byl přítomen John Bok nebo Karel Světnička," řekl nakonec Dřevojan.

Protože ani jeden ze jmenovaných u soudu v pátek nebyl a soud konstatoval, že obžalovaný toto právo má, jednání soudce přerušil. „Líčení je odročeno na pátého října. Upozorňuji však, že pokud by v soudní síni nebyl ani jeden ze dvou navrhovaných důvěrníků, musí si obžalovaný vybrat někoho z přítomných, aby líčení mohlo pokračovat dál," upozornil Rujbr.

Jméno John Bok je v republice poměrně známé. Muž, který právě v pondělí oslaví sedmašedesáté narozeniny, je známým českým politickým aktivistou. Prezident Václav Klaus jej několikrát navrhoval na post veřejného ochránce práv. Bok je také předsedou a zakladatelem Spolku Šalamoun.

Karel Světnička je volební stěžovatel, kterého znají lidé především na Havířovsku.

Bok nevyloučil, že se k soudu jako důvěrník dostaví. „O tom, že mne pan Dřevojan chce jako důvěrníka, nevím. Ale nevadí mi to, není to pro mne problém. Pan Dřevojan patrně sleduje činnost našeho spolku Šalamoun a má vůči jeho členům důvěru. Je s námi v určitém kontaktu," reagoval Bok na dotaz Znojemského deníku, zda k soudu přijde.

„Stalo se mi mnohokrát, že mne lidé za důvěrníka chtěli. Byl jsem například důvěrníkem pana Hučína," doplnil Bok.

To, že je Dřevojan obžalovaný z kriminálních trestných činů, podle Boka nic neznamená. „V poslední době jsou lidé žalováni pouze z kriminálních činů a mnohdy se ukázalo, že to byla účelová obžalování nebo že dokonce policie a orgány činné v trestním stíhání neodevzdaly kvalitně svoji práci," nadhodil Bok.

To, že by přítomnost předsedy spolku Šalamoun mohla soud jakkoli ovlivnit, si Bok nemyslí. „Nepřipadám si tak důležitý. Pokud bude vyloučena veřejnost, jsem já tím garantem, že vše bude v pořádku. De facto veřejnost u soudu zastupuji," uzavřel Bok.

Policie Dřevojana v listopadu 2010 obvinila z vydírání mladé ženy, kterou měl přes její erotické snímky nutit k pokračování jejich intimního vztahu. Za to mu nyní hrozí až čtyři roky ve vězení. Na konci loňských prázdnin pak přibylo i obvinění z nakládání s dětskou pornografií. U toho je trestní sazba do dvou let.