Nápad jít si zaplavat v poledním horku se stal ve středu osudným osmašedesátiletému muži u pláže vranovské přehrady. Ve vodách přehrady začal tonout, zachránci jej na břeh vytáhli v bezvědomí. Téměř hodinové úsilí hasičů a záchranářů přivést muže k životu bylo již marné.

„Kolem půl jedné zavolala na linku 112 žena z vranovské pláže, že postrádá svého manžela, který se šel vykoupat do přehrady. Zprávu jsme předali policistům z vranovského oddělení, kteří jeli prozkoumat hladinu na člunu. Mezitím byl již devětašedesátiletý muž vytažen z vody a záchranáři se jej pokoušeli na břehu oživovat," popsala polední drama na přehradě mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Hasiči obdrželi hlášení o tonoucím pět minut před půl jednou odpoledne. „Jednotky původně vyjely k vyhledání a záchraně tonoucího. Toho ale ještě před příjezdem hasičů dostali na břeh další lidé. Hasiči ihned zahájili resuscitaci," sdělil operační důstojník jihomoravských hasičů, kteří na místo poslali profesionály ze Znojma a ze stanice v Lidické ulici v Brně a také vranovskou dobrovolnou jednotku.

Podle mluvčího záchranné služby byla první sanitka na místě neštěstí sedm minut od první výzvy, kterou dispečink záchranné služby dostal devět minut po půl jedné.

„Muž byl v bezvědomí po tonutí. Záchranářská posádka včetně lékaře převzala od hasičů kompletní resuscitační péči. Ve svém úsilí pokračovala téměř hodinu, bohužel bez výsledku. Muž zemřel," informoval mluvčí záchranky Vladimír Jarůšek.

Jak dodal, na místo letěl i vrtulník letecké záchranné služby. Ten ale dispečink ještě během letu kvůli úmrtí pacienta odvolal.

Na vranovské přehradě jde letos o druhý případ utonutí. V květnu našel smrt na opačné straně jezera u Bítova osmadvacetiletý muž z Prahy.

„Jeho kamarád tehdy zavolal na linku 158 a sdělil, že ho naposledy viděl předchozího večera v restauraci u Bítova. V deset hodin v noci se šel prý projít ven," připomněla mluvčí Drahokoupilová. Policie po muži pátrala týden.

„Následující neděli zahlédl kolemjdoucí bezvládné tělo na hladině přehrady v zátoce zvané Bítov Horka. Příbuzní potvrdili, že šlo o pohřešovaného muže," dodala mluvčí.

Podle jachtaře Eduarda Procházky, který přehradu dobře zná, na ní nejsou vysloveně nebezpečná místa. „Záleží na lidech a jejich uvážlivosti. Vysloveně pozor si musí dávat v koridoru, kudy plují lodě veřejné dopravy. Jejich kapitáni by neměli šanci na případné plavce reagovat. Nebezpečné je také skákání ze skal. Při tom už se lidé v minulosti také utopili," upozornil Procházka.

Důležité podle něj je, aby se rekreanti chovali podle své kondice a zdraví. „Jeden či dva případy utonutí bývají na přehradě každý rok. Lidé by měli vědět, co si mohou ve vodě dovolit. Zejména v tomhle vedru, kdy je snáz může postihnout třeba srdeční příhoda," zakončil Procházka.