Žena se loni rozhodla investovat do bitcoinu a zájem o virtuální měnu projevila na internetu. Počátkem letošního roku se pak s neznámými lidmi dohodla na první investici.

„Přijel za ní kurýr, který ji předal obálku s letáky, informačními dokumenty, klubovou kartou a ověřením objednávky. Ona mu pak předala šest tisíc korun. Vše se opakovalo ještě koncem ledna a začátkem března. Kurýrovi pokaždé předávala k investování zhruba patnáct set korun,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Následně se penzistka rozhodla získat peníze zpět. Ozvala se jí domnělá pracovnice finančního oddělení a společně řešily postup. Když žena nemohla najít požadované technické číslo, pracovnice se nabídla, že jí pomůže. Důchodkyně jí kvůli tomu umožnila vzdálený přístup do internetového bankovnictví.

Následující den ženu kontaktovala skutečná zaměstnankyně banky a řekla jí, že na jejím účtu právě dochází k zařizování úvěru ve výši osmi set tisíc korun. „To žena zcela vyloučila, úvěr ihned zrušila a vzdálený přístup k účtu nechala zablokovat. Ve výsledku tedy přišla pouze o těch devět tisíc, které sama předala neznámému kurýrovi,“ dodala mluvčí.

Podobné případy se na jihu Moravy pravidelně opakují a zdaleka ne vždy skončí dobře. Lidé přicházejí o úspory v řádech stovek tisíc korun. Jiní ještě splácí půjčky, které si na ně vezmou podvodníci. Policisté upozorňují, aby obyvatelé nikomu neumožňovali přístup do internetového bankovnictví a nesdělovali údaje z platební karty.