Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektrárna roste u Znojma načerno

Znojmo – Černá jako barva solárních panelů je stavba fotovoltaické elektrárny v Oblekovicích u Znojma. Plyne to alespoň z rozhodnutí znojemského stavebního úřadu.

7.11.2010 2
SDÍLEJ:

V Oblekovicích u Znojma roste elektrárna bez územního rozhodnutíFoto: DENÍK Daniel Smola

Ten minulý týden ukončil územní řízení, protože stavba již začala. Znojemského podnikatele, který rozšiřuje svou stávající elektrárnu, čeká nyní řízení, ze kterého může vyváznout s pokutou, ale teoreticky musí počítat i s nařízením černou stavbu odstranit.
„Stavební úřad v průběhu odvolacího řízení zjistil, že je stavba zahájena. Tím se žádost o umístění stavby stala bezpředmětnou a úřad proto řízení ukončil,“ napsala do usnesení zveřejněného na webu znojemské radnice Stanislava Hájková ze stavebního úřadu.

Mluvčí radnice Denisa Šipošová potvrdila, že úřad nyní pokládá stavbu za nepovolenou. „Stavebník zahájil stavbu bez povolení, stavební úřad proto nyní vede řízení o odstranění stavby souběžně s řízením o dodatečném povolení. I kdyby byla nakonec stavba povolena, stavebníkovi bude samozřejmě udělena sankce,“ dodala mluvčí.

Vyjádření stavebníka Miroslava Plíška se v pátek redakci nepodařilo získat. „Celý den je pryč, má teď spoustu práce se sklizní, dýně jsou ještě na polích. Vrací se až pozdě večer a nemám, jak se mu dovolat,“ řekla žena, která zvedala telefon v místě jeho bydliště a nepředstavila se.

Podle ní má prý ale Plíšek na svou elektrárnu pravomocné stavební povolení. „To, co se tam staví nyní, není naše,“ dodala.
Celý případ se nelíbí končícímu znojemskému radnímu a znovuzvolenému zastupiteli Jiřímu Kacetlovi. „Jde o to, že dříve vydané územní rozhodnutí zrušil v odvolacím řízení kraj a vrátil je do Znojma k novému projednání. Mezitím ale stavebník začal stavět a tím jednoznačně porušil zákon. Patrně spěchá, aby stihl elektrárnu připojit do konce roku,“ zlobil se zastupitel.

Vyhledávaná lokalita

Vyslovil současně domněnku, že s případnou pokutou mohl stavebník už počítat. „Pokud stavební úřad nelegálně zahájenou stavbu elektrárny dodatečně povolí, pak je možné, že uložená pokuta nebude pro stavebníka zas tolik citelným trestem,“ uvažoval radní.

Kacetl v uplynulém období patřil k trvalým kritikům rostoucího počtu zejména větrných, ale i solárních elektráren ve Znojmě a okolí. „Znojmo je vzhledem ke své poloze a vysokému počtu slunečných dnů vyhledávanou lokalitou. Bohužel až do loňského roku ve vedení města i v zastupitelstvu převažovala vůle tyto projekty povolovat a schvalovat k tomu nutné změny územních plánů. Situace se výrazně změnila až na letošních posledních zasedáních,“ připomněl radní.

Pro přípravu načerno zahájené stavby v Oblekovicích ale investor ani změnu územního plánu nepotřeboval. „Jde o lokalitu bývalého družstva, z hlediska územního plánu je zde vše v pořádku. Plocha je určena pro výrobu, nebyla zde nutná změna územního plánu. V areálu již fotovoltaika je,“ potvrdila mluvčí Šipošová.

Autor: Martin Moštěk

7.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Sněmovna. Ilustrační foto.

Škatulata kandidátů. Přeběhlíci mění tradiční strany za nové

Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáky ze ZŠ Znojmo - Přímětice

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Jižní Morava – Lákat turisty na Znojemsko, aby v kraji mezi vranovským zámkem, Národním parkem Podyjí a šatovskými sklípky strávili třeba týden. To je úkol nové destinační společnosti. První nedávno získala krajskou certifikaci na Hodonínsku. Na Břeclavsku trvá pat mezi Lednicí a Mikulovem.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Myslivci ulovili už devět stovek divočáků. Aby zabránili šíření afrického moru

Jižní Morava - Téměř devět stovek divočáků ulovili za poslední tři měsíce myslivci na Hodonínsku a Břeclavsku. Tak dlouho už na Moravě a ve Slezsku platí mimořádná veterinární nařízení, která mají zabránit šíření nebezpečného afrického moru prasat ze Zlínska. „V okrese Břeclav to bylo téměř dvě stě kusů, na Hodonínsku pak více než sedm set,“ informoval v pondělí Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení