V pozadí přitom doutná místní politický spor. Opozice tvrdí, že k navezení suti dal pokyn starosta. Jeho kolegové to odmítají a naopak opozici vyčítají, že za jejího vedení kolem obce přibylo nepořádku.

„Oznámení o neoprávněném založení černé skládky u Hodonic jsme přijali pětadvacátého března. Případem se nyní zabýváme pro podezření z přestupku,“sdělila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Na vznikající černou skládku upozornil bývalý starosta Hodonic a nynější opoziční zastupitel František Houšť. „Dozvěděl jsem se o ní od lidí z obce. Dvě nákladní auta tam navážela stavební suť se vším, co k tomu patří, včetně železa, bojlerů a radiátorů. Další den tam přibylo ještě asi patnáct fůr suti a ty pak nakladač zavezl silnou vrstvou zeminy. Řidiči mi tvrdili, že suť i zeminu navezli podle pokynu starosty,“ řekl na posledním jednání zastupitelů Houšť.

Pobouření a zděšení nad skládkou vyjádřil i předseda obecního výboru pro životní prostředí Vítězslav Seidl. Dodal ihned, že jemu starosta řekl, že se založením skládky nic společného nemá. „Ta skládka nevznikla za jeden den, lidé tam věci vyváželi postupně. Se starostou jsem o problému jednal několikrát. Bývalo to krásné místo, ze současného stavu jsem zděšen. Musíme si takových míst více všímat,“ uvedl Seidl.

Starosta Jan Rožnovský se jednání neúčastnil, omluvil se kvůli nemoci. „Starosta je dosud nemocen a pravděpodobně bude ve stavu nemocných delší dobu,“ sdělil včera místostarosta Petr Korger.
Rožnovský nezvedal mobilní telefon, volání měl přesměrované na místostarostu.

Vyčistí obec

Podle Seidla minulé vedení obce právě na boj s černými skládkami moc nedbalo. „Je to vidět na větrolamech, kde je nepořádku velmi mnoho. Vím, že například v Práčích je obec čistí každý rok. Chystáme nyní informace o nakládání s odpady do zpravodaje a na obecní web a během našeho funkčního období chceme obec vyčistit,“ dodal Seidl.

Jeho kritiku zpochybnil šéf hodonických myslivců Tomáš Letocha. „Před šesti lety jsme větrolamy uklízeli s myslivci. Odvezli jsme dva velké kontejnery odpadu. A před dvěma lety je čistili pracovníci obce,“ podotkl.

Exstarosta Houšť doplnil, že hromady suti sice leží na bývalé černé skládce, tu ale obec zrušila. „Vznikla ještě za minulého režimu, my jsme ji zahrnuli a nakonec zavezli zeminou. Pravidelně jsme také čistili větrolamy a na jejich stav upozorňovali vlastníka, státní lesy,“ řekl Houšť.

Obec zatím nechala skládku obehnat páskou a vyvěsit nápisy upozorňující na zákaz skládkování. Věcí se už zabývá znojemský odbor životního prostředí. „Podle toho, co jsme viděli, je na černé skládce složená běžná suť, není tam nebezpečný odpad. Navíc jde o odlehlé místo,“ uvedl vedoucí odboru Jaromír Mička.