Rány pěstmi do obličeje, vyražené zuby, údery do ledvin, krvavé podlitiny kolem očí nebo několik zlomených žeber. Takový je částečný výčet zranění, která obžalovaný způsobil o devatenáct let staršímu milenci své manželky.

„Poškozený utrpěl hematomy na hlavě, krvácení do zvukovodu, masivní otoky, zlomeninu lícní kosti a krevní výrony kolem pravého ramene. Po útoku ležel ve Fakultní nemocnici Brno, poté v Rakousku,“ vyjmenoval zranění soudce Adam Kafka.

Kromě toho krvácel muž do břicha, údery odsouzeného muže mu současně poškodily slezinu. „Vyhrožoval poškozenému smrtí natolik závažně, že to vzbudilo obavu, aby jej skutečně neusmrtil,“ pokračoval soudce Kafka. Podle slov ženy obžalovaného mělo mít jejich manželství po letech společného soužití spíše charakter spolubydlení.

Starostkou Znojma je Ivana Solařová.
Co se lidem nelíbí ve Znojmě? Začínají setkání s vedením radnice, sraz u Dukly

U znojemského okresního soudu však v letošním červnu odmítla vypovídat, soudce se tak opíral pouze o tvrzení obou mužů. Ta byla navíc protichůdná. „Můj klient poukazuje, že se poškozený už po měsíci a půl od konfliktu vydal na třicetikilometrovou projížďku na kole. Zároveň namítá, že jej z domu nemohl táhnout na zádech, protože na nich neměl žádné oděrky,“ oponovala u Krajského soudu v Brně obhájkyně Dominika Holečková.

Ačkoliv milenec manželky odsouzeného muže vyjížďku na kole přiznal, podotkl, že se v očích ženy chtěl spíše předvést. Ve zprávách jí sice napsal, že ujel kolem třiceti kilometrů, ve skutečnosti byla trasa kratší. Cílem mělo být rozhýbání těla po konfliktu a pobytu v nemocnici.

Hostěradice jsou rodištěm zápasníka Jiřího Procházky. Obžalovaný si chtěl rvačkou napravit svoji reputaci, ale přitom je o něm známo, že svou manželku podvádí více než dekádu,“ zaznělo u dřívějšího hlavního líčení od poškozeného.

Poznáte vesnici na Znojemsku?
Vinařská tradice, rekonstrukce bitvy i mopedy. Poznáte vesnici na Znojemsku?

Proti původnímu rozsudku okresního soudu se oba muži odvolali. Zatímco obžalovaný požadoval zproštění viny, poškozenému nevyhovovala částka, kterou mu útočník musí zaplatit. Brněnský krajský soud však obě odvolání zamítl. „Výpověď poškozeného byla konstantní od počátku soudního řízení, koresponduje se závěry znaleckého posudku, fotodokumentací jeho zranění i s online komunikací mezi manželkou obžalovaného a poškozeným,“ zdůvodnil soudce Adam Kafka.

Zároveň vyloučil verzi, že se obžalovaný naopak bránil útoku oběti. „Tato skutečnost je vyloučená a zcela jednoznačně vysvětlitelná předchozím jednáním obžalovaného i poškozeného. Průměrně intelektově nadaný muž si musel být vědom, že se svou tělesnou konstrukcí navíc oběti může způsobit i závažná zranění,“ dodal Kafka.

Co rozhodlo o trestu?

Dříve udělený trest nakonec soudce obžalovanému potvrdil, ten je na samotné spodní hranici trestní sazby. Současně zohlednil absenci jakýchkoliv dřívějších prohřešků vůči zákonu a nemorální jednání poškozeného. Protože se podle soudního senátu jednalo o jednorázový exces, odešel obžalovaný muž od soudu s podmínkou v délce tři a půl roku. Jako náhradu škody navíc oběti musí zaplatit přes sto tisíc korun.