Věci by se ale konečně mohly pohnout kupředu. Starosta Jaroslavic Petr Zálešák totiž očekává koncem tohoto týdne Sigurda Hochfellnera na obecním úřadě. „Po této návštěvě bych měl vědět více,“ uvedl včera Zálešák.

Jak Deník Rovnost zjistil, právní zástupci obou stran nyní čekají na nařízení dalšího soudního líčení. „Letos to ale rozhodně nebude,“ konstatoval právní zástupce Hochfellnera Robert Vala.

Lékař Hochfellner mezitím už opravil místní kapli. Podle jeho představ by se v budoucnosti mohly v zámku pořádat kulturní akce. „Zámek má zůstat zámkem. Až to tady bude zrenovované a dovezu sem více mobiliáře, chtěl bych to otevřít veřejnosti,“ řekl před časem Hochfellner.

Ilustrační foto.
Odskočil si do obchodu. Za dvacet minut přišel o věci za osmnáct tisíc

Přibližně patnáct let prodával chátrající zámek v Drnholci na Břeclavsku dnes již bývalý soukromý vlastník. Ten jej kdysi získal při  privatizaci. „Před rokem ho prodal zájemci z Maďarska. Jaké s ním má vlastník plány, netuším. Majitel nás zatím nekontaktoval,“ sdělil starosta Drnholce Jan Ivičič.

V havarijním stavu je také památkově chráněný zámek ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. „Pokud si nesplní město vůči nám svoje povinnosti, klidně ho dáme do exekuce, případně do insolvence,“ prohlásila spolumajitelka veselského zámku Eva Hamašová.

Soudní tahanice vznikly kvůli nájemnému z okolních městských budov, které firma potřebovala jako zázemí při rekonstrukci šlechtického sídla. Kvůli neplacení město nájem ukončilo a dlužnou částku soudně vymáhalo.

Protipólem chátrajících zámků je památka ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Ve vlastnictví města je už od roku 1995. „Udržovat ho v takto dobré kondici není jednoduché. Hodně nám pomáhá, že je zámek vyhlášený Národní kulturní památkou. I to je asi důvod, proč nás ministerstvo kultury každoročně podporuje. Peníze nám pomáhají s havarijními záležitostmi, letos jsme z nich opravili sochy. Pomáhají i dotace z evropských fondů. Za ty jsme opravili třeba nádvoří, konírny a fasádu,“ vyjmenovala slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Zchátralý zámek ze sedmnáctého století, který po neúspěšných pokusech prodat jej soukromému zájemci zůstal v majetku města, opravují také představitelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku. „Nyní dokončujeme třetí etapu statiky a následně chceme udělat statiku krovů. Uvažujeme o dalších opravách, na které bychom rádi získali peníze například z Norských fondů,“ naznačil starosta města Miroslav Miloš.

Ilustrační foto
Chodci padali, vlaky se zpožďovaly. Jižní Moravu sevřela ledovka, brzy se vrátí