Tři roky a šest měsíců vězení nepodmíněně, sedmiletý trest zákazu řízení a téměř sto tisíc korun jako náhrady pro pojišťovny. S takovým trestem odešel počátkem týdne od znojemského soudu devatenáctiletý Ondřej Fousek. Mladík loni na začátku prázdnin vezl čtyři další mladé lidi ve staré škodovce směrem z Hradiště k Mašovicím. Jel rychle, v zatáčce nezvládl řízení a havaroval. Po nárazu do stromu zemřeli na místě dva lidé. Třetí byl velmi vážně zraněný. Sám řidič, který měl čerstvý řidičský průkaz, vyvázl jen s lehkými zraněními.

Pětice mladých lidí v osudný den vyrazila navečer na koupání. „Na místo už nedojeli. Osmnáctiletý řidič, který si ten den v půl čtvrté odpoledne vyzvedl řidičský průkaz, totiž cestou z Hradiště k Mašovicím po projetí mírné levotočivé zatáčky dostal smyk, vyjel do příkopu, pravou zadní částí staré škodovky narazil do stromu, který přelomil. Auto náraz odhodil na další strom, do kterého narazilo levou zadní částí. Údery auto roztrhly na dvě části," popsala událost krátce po havárii mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Předseda senátu Miroslav Nahodil mladého muže po roce od tragédie odsoudil za přečin usmrcení z nedbalosti. „Obžalovaný je vinen, že v důsledku nepřiměřeně vysoké rychlosti havaroval, přičemž spolujezdkyně B. B. utrpěla smrtelné zranění, spolujezdec V. F. utrpěl smrtelné zranění a spolujezdec R. M. utrpěl zranění, kdy podstatné omezení obvyklé činnosti trvalo tři dny. Tím porušil důležité povinnosti řidiče, uložené mu ze zákona o provozu na pozemních komunikacích," řekl soudce Nahodil.

Bez auta? Sedm let

Fousek tak spáchal přečin usmrcení z nedbalosti. „Proto se odsuzuje k trestu odnětí svobody v trvání tří let a šesti měsíců. Tento trest je nepodmíněný. Pro výkon trestu odnětí svobody se zařazuje do věznice s dohledem," konstatoval Nahodil.

Soud mladému muži uložil také trest zákazu řízení motorových vozidel na dobu sedmi let. Všeobecné zdravotní pojišťovně má pak uhradit téměř devadesát tisíc korun a další pojišťovně téměř devět tisíc korun.

„Jde-li o případné skutečnosti, které měly obžalovanému polehčovat, bylo možno přihlédnout k doznání, že havarované vozidlo řídil. Dále si uvědomoval důsledky svého jednání a u hlavního líčení projevil lítost. Soud však nemohl odhlédnout mimo smrtelného následku i od problémů, které měl obžalovaný ve studiu a při nedovoleném řízení vozidla v minulosti," upřesnil důvody rozhodnutí senátu Nahodil.

Obžalovaný s obhájcem i státní zástupce si ponechali lhůtu k případnému podání odvolání.

Zpráva o neštěstí loni silně zasáhla i ředitele učiliště, kterou dva z účastníků nehody navštěvovali. „Před každými prázdninami žáky poučíme, jak se mají chovat a co mohou či nemohou dělat. Jestli to padá na úrodnou půdu, to nevíme," zakončil ředitel Libor Hanzal.