Speciální tým k prošetření výpovědí nově objevených podezřelých v šest let starých případech přepadených listonošek sestavili znojemští kriminalisté. Jejich práci navíc dozoruje státní zastupitelství. Právníkovi jednoho z původně odsouzených mužů se ale nelíbí, že na případu znovu pracuje stejné policejní oddělení. O kauze jako první informoval Znojemský deník Rovnost.

„Znojemská policie tehdy pochybila a podle mě tedy nebude mít zájem na tom, aby svou chybu potvrdila. Měl by to vyšetřovat někdo jiný. Třeba policisté z Uherského Hradiště, kteří nového pachatele chytili. Budu se snažit na tuto věc poukázat i oficiálně,“ řekl advokát původně odsouzeného Jaroslava Schindlera Miloslav Černoch.

„Sestavili jsme tým složený z těch nejzkušenějších vyšetřovatelů, kriminalistů a analytiků na danou problematiku. Za přísného dohledu a spolupráce se státním zastupitelstvím probíhá intenzívní vyšetřování. Prověřujeme a zjišťujeme nové skutečnosti a údaje. Nikdo z původních vyšetřovatelů na případu nepracuje,“ ujistila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Nad nestranností a objektivitou nových vyšetřovatelů starého případu dohlíží znojemské státní zastupitelství. Podle šéfky zastupitelství Lenky Peroutkové však státní zastupitelství jednotlivé případy nepřiděluje konkrétním policejním oddělením. „My vykonáváme dozor nad jednotlivými případy. Personální obsazení včetně eventuální podjatosti v jednotlivých případech je zcela v kompetenci policie. My můžeme řešit případnou podjatost státního zástupce. V tomto případě bude kauzu řešit jiný státní zástupce, než před lety,“ dodala Peroutková.

Postup znojemských policistů už před lety zkoumala i tehdejší inspekce ministra vnitra. „Podnět jsme dostali v listopadu 2007 a na konci února 2008 jsme jej odložili s tím, že na postupu znojemských policistů nebyl shledán žádný trestný čin, kázeňský přestupek nebo jiný správní delikt,“ řekla mluvčí dnešní inspekce Policie ČR Martina Lídlová.

„Pokud policisté tehdy pochybili v procesním řízení, pak je to věcí státního zástupce, který řízení od počátku dozoroval. Pokud by třeba i při tomto přezkoumání starého případu státní zástupce zjistil, že policista pochybil, pak to oznamuje inspekci a my začínáme konat. Je ale věcí státního zastupitelství, komu případ přidělí a kdo ho bude vyšetřovat,“ dodala Lídlová.

Policie se k novým podezřelým ze starého případu dostala letos počátkem roku, kdy zlínští policisté šetřili případ domácího násilí. Během výslechu se muž ze Znojemska sám přiznal k další trestné činnosti. Uvedl, že v prosinci 2004 oloupil společně se svým kamarádem poštovní doručovatelku na Hradišťské ulici ve Znojmě. „Zlínští kolegové nás ihned kontaktovali. Tento případ se nám tehdy nepodařilo objasnit. Pro tyto nové skutečnosti jsme se po několika letech k vyšetřování opět vrátili. Nově jsou podezřelí dva muži ze Znojemska ve věku třiadvacet a devětadvacet let, kteří se sami po tak dlouhé době k tomuto závažnému násilnému trestnému činu přiznali. Mladší z dvojice nemá v trestním rejstříku žádný záznam. Starší z nich byl v minulosti odsouzen za majetkovou trestnou činnost a v současné době je na základě soudního příkazu ve vazbě. Oba muži se hlásí též ke dvěma dalším loupežným přepadením. Uvádějí, že v té době oloupili ve Znojmě poštovní doručovatelky i na Pražské ulici a ulici Dr. Jánského,“ shrnula policejní mluvčí Drahokoupilová.

Za dvě z těchto loupeží už přitom soud potrestal dva jiné muže. Tomáš Čepura, který byl krátce předtím souzen v jiném případu za vydírání, se na policii k přepadení obou listonošek nejprve přiznal. Před soudem ale později tvrdil, že to udělal pod nátlakem. Dostal pět let vězení.
Jaroslav Schindler po půlroční vazbě vyvázl jako spolupachatel s tříletou podmínkou. U soudu přitom oba neustále opakovali, že listonošky nepřepadli a neoloupili.

Senát okresního soudu je ale především na základě pachových stop z místa činu a prvotního Čepurova přiznání uznal vinnými.
Pachové stopy se přitom v jiných trestných případech používají jen jako nepřímý důkaz.