Vytrvalý boj za očištění svého jména a pokus zbavit se nálepky zločince nevzdává Jaroslav Schindler ze Znojma. Ten byl před lety znojemským soudem společně s Tomášem Čepurou odsouzen za tři loupežná přepadení poštovních doručovatelek. Od začátku svoji účast na loupežích popíral. Naděje Schindlerovi svitla v okamžiku, kdy se v roce 2010 k loupežím přiznal Antonín Škrdla. Toho později společně s Renatou Čučkovou, která mu pomáhala, soud za přepadení pošťaček skutečně odsoudil.

„Nevzdávám to. Poté, kdy moji žádost o obnovení řízení zamítl znojemský soudce Jaromír Kapinus, mimochodem tentýž soudce, který mne před lety podle mého názoru nespravedlivě odsoudil, jsem podal podnět pro porušení zákona na ministerstvo spravedlnosti cestou státního zastupitelství. To podle mých informací navrhne, nebo nenavrhne podat stížnost k nejvyššímu soudu," uvedl Schindler.

Stížností by se tak měla zabývat nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Kdy bude Schindler vědět víc, zatím není jasné. „Očekávám, že státní zastupitelství projednání stížnosti navrhne v můj prospěch. Současně s tímto podnětem jsem navíc podal ústavní stížnost," informoval Schindler, který kvůli ústavní stížnosti bude muset opět platit. „Je tam potřeba obhajoba, a proto jsem si najal advokáta," svěřil se mladý muž.

O obraně Jaroslava Schindlera informovala již o víkendu Česká televize. Ta jeho zápas s justicí porovnala s případem odsouzeného bývalého ředitele banky v Boskovicích Vladimíra Konečného. Soud, který jej před lety poslal na dva roky do vězení, nakonec uznal, že je nevinný.

Konečného případ psychicky povzbudil i Schindlera. „Zažil jsem něco podobného. Je dobré, že se soudy jsou schopny zpětně podívat na již odsouzenou věc a konstatovat, že to bylo jinak. Nejhorší však je, že o obnově trestního řízení rozhoduje stejný soud. A bývá často pravidlem, že to rozhoduje dokonce stejný soudce. Málokdo z nich zřejmě má tu sílu říct, že se mýlil," řekl Schindler.

Mladý muž dodnes splácí škodu České poště. Vydělává si v Rakousku roznosem letáků. Tomáš Čepura se až dosud médiím vyhýbal. „Oslovil mne spolek Šalamoun s doporučením, abych se připojil ke stížnosti pro porušení zákona, kterou podává se mnou tehdy souzený Jaroslav Schindler," sdělil včera Znojemskému deníku Čepura.

Schindlerův návrh na obnovu řízení řešil znojemský soud vloni v květnu. Senát vedený tehdejším předsedou soudu Jaromírem Kapinusem jeho žádost zamítl. Podle Kapinuse není k obnově procesu důvod.

„Po velmi pečlivém vyhodnocení výpovědi Antonína Škrdly dospěl soud k tomu, že je absolutně nevěrohodná, soud jí neuvěřil a není tedy možné, aby tento navrhovaný důkaz zvrátil jeho dřívější rozhodnutí. Obnova řízení proto není možná," odůvodnil již dříve Kapinus rozhodnutí.

Podle informací České televize řeší ministerstvo spravedlnosti ročně asi dvacet případů lidí, kteří si odpykali trest za čin, ze kterého byli později osvobozeni. Od roku 2010 bylo ze sedmi desítek žádostí o odškodnění za vykonaný trest šestnáct žádostí uznáno. O justiční omyl nebo pochybení podle soudů i ministerstva spravedlnosti v případě, že se nakonec prokáže nevina a soud člověka viny zbaví, však nejde. „Náš právní systém je takový, že v rámci trestního řízení je možné, že soud rozhodne jiným způsobem, než jak tomu bylo původně," řekla České televizi soudkyně Dana Kancírová.