Před soudem mají kromě bývalého tajemníka stanout i představitelé čtyř firem ze Znojemska – Miroslav Šimeček z Pozemních staveb, Stanislav Hahn z VHS, Zdeněk Novotný z prosiměřického truhlářství ZdeNo a Kamil Ludvík z firmy LukaWood.

Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že firmy se chtěly Krejčířovi zavděčit. Některé faktury, například za jeho tenisový kurt, parkovací stání nebo koupací jezírko nebyly zaplaceny. Jiné zase za někdejšího tajemníka radnice uhradily stavební firmy.

Vyšetřování například ukázalo, že koupací jezírko u Krejčířova domu postavila firma, která práci nevyfakturovala někdejšímu tajemníkovi, ale jiné společnosti. Její představitel je nyní stíhán společně s Krejčířem a dalšími třemi podnikateli.

Přátelé

Firmy si od úsluh a úplatků patrně slibovali, že uspějí při výběrových řízeních na městské stavební zakázky.
Vyšetřování se zatím nedotklo bývalého vedení radnice, exstarosta Petr Nezveda (ODS) byl přitom Krejčířovým nejen nejbližším nadřízeným, ale i osobním přítelem. Starosta i místostarostové vypovídali na protikorupční policie jen jako svědci.

Původně se celková škoda na úplatcích a nejrůznějších úsluhách odhadovala na devět set tisíc korun. „Přesně vyčíslena zatím škoda není. Nyní potřebujeme, aby se nám účastníci řízení vyjádřili k zajištěným dokumentům,“ vysvětlil státní zástupce.

Krejčíř loni v říjnu při zahájení stíhání vinu popřel. Následně ale odmítl vypovídat. Vyšetřování ukázalo několik nejasností. Tajemník například dlouhé měsíce nemusel sáhnout na mzdu, kterou dostával na účet, a nepotřeboval ji tedy ke své obživě. Extajemník je stíhaný za zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Za to mu hrozí až dvanáct let vězení.

Nové vedení radnice, především na základě korupční aféry na radnici, slibovalo po volbách rychlé zavedení průhledného systému zadávání veřejných zakázek. Po několikerém odložení však sdělilo, že pravidla budou pravděpodobně rovněž až v září.

Právní audit

Starosta Zbyšek Kaššai (ČSSD) nicméně před pár dny seznámil novináře s průběžnými výsledky právního auditu fungování radnice a jeho příspěvkových organizací v uplynulých letech. Prezentované závěry jsou však zatím pouze obecné.

„Auditoři nám v pondělí předali jen průběžnou zprávu. Svou práci zatím nemohou dokončit, protože nemají k dispozici všechny podklady. Protikorupční policie totiž stále zkoumá materiály, které na radnici zabavila loni v září a auditorům je předává postupně,“ vysvětloval starosta.

Právní firma KŠD Štovíček proto městu zatím poskytla jen základní sdělení o dosavadních poznatcích z kontroly na radničním majetkovém odboru, ve Znojemské tepelné společnosti, na Znojemské Besedě a ve Správě nemovitostí města.
„Zpráva se zatím pohybuje v hodně formální rovině. Auditoři sdělili, že v každém zkoumaném dokumentu shledali nějaké pochybení. Jejich povahu a závažnost zatím neznáme,“ dodal Kaššai.

Bývalý starosta a nynější lídr modré opozice Petr Nezveda nechtěl první signály o hodnocení auditorů příliš komentovat. „Těžko se mohu vyjadřovat k něčemu, co jsem neviděl a co zní velmi obecně. Nevíme zatím, zda například nejde o nějaké formální vady. Je tu také možnost různých právních výkladů a názorů,“ uvedl Nezveda.

Krejčíře zatkla na konci září minulého roku přímo v budově znojemské radnice protikorupční policie. Někdejší nejvyšší úředník radnice pak strávil dva měsíce ve vyšetřovací vazbě, především proto, aby neovlivňoval svědky. Počátkem prosince ho pak soudce pustil na stopadesátitisícovou kauci domů.

Další články týkající se korupční kauzy čtěte ZDE