Úspěšně skončilo například vyšetřování krádeže v drogerii ve Znojmě koncem května. Policisté zlodějku našli zhruba za týden. „Zjistili jsme, že zboží za devět a půl tisíce korun odnesla třicetiletá žena ze Svitavska," informovala mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová. Ženě teď hrozí až dvouleté vězení.

I kvůli nízkému počtu vyřešených krádeží se na ně policisté soustředí. „Loni se nám například dařilo objasňovat krádeže aut i jejich vykrádání," upozornil šéf jihomoravských kriminalistů Antonín Hrdlička.

Větší pozornost věnují policisté také vloupání do bytů. Podle odborníka na zabezpečení domácností Ivana Pavlíčka je ale počet neobjasněných vloupání zřejmě vyšší, než dokládají policejní statistiky. „V posledních letech totiž mnoho majitelů domů a bytů krádeže vůbec nehlásí policii. Odrazují je od toho zdlouhavé úřední procedury a nízká šance na dopadení pachatele," poznamenal.

Zachovala se tak i Eva Horáková, která žije v centru Brna. Když její byt vykradli potřetí, na policii už vůbec nešla. „O to víc mě překvapilo, když druhý den ráno na dveře klepali policisté i s pachatelem. Dopadli ho totiž při jiném vloupání a k vykradení našeho bytu se sám přiznal," popsala svou zkušenost Brňanka.

Policejní statistiky na jižní Moravě za roky 2011 a 2012.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

Problémy mají policisté také se sprejery. Najít pachatele, který pomaluje například dům nebo vlak, je pro policisty téměř nemožné. Alespoň v případě, že ho nedopadnou přímo na místě. Brněnským strážníkům se to ale minulý týden povedlo. „Dva mladíci pomalovali pilíře železničního mostu u Sportovní ulice v Brně. Když je hlídka našla, měli u sebe barvu a válečky na malování stejné barvy jako ještě nezaschlé malby," řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Podle mluvčí jihomoravské policie Petry Vedrové jsou nízká čísla v objasněnosti některých případů daná také tím, že se do statistik vždy dostanou případy vyšetřované a vyřešené v daném období. „Pokud najdeme pachatele později, už ho zpětně do statistik nepřidáváme," podotkla Vedrová.

Proto mají například vraždy a pokusy o ně občas nižší objasněnost, i když policisté nakonec odhalí téměř všechny pachatele. „Z loňska kriminalistům chybí vyřešit jen jeden pokus o vraždu, kdy útočník pobodal muže na Mendlově náměstí. Letos jsme zatím vypátrali všechny pachatele," konstatovala Vedrová. Hodně úspěšní jsou policisté také při vyšetřování výroby drog nebo výtržnictví. Obecně objasní víc násilných nebo mravnostních trestných činů než hospodářských či majetkových.

Jsou ale i trestné činy, které mají policisté ve statistikách vedené se stoprocentní objasněností, protože pachatel je známý už při nahlášení jeho spáchání. Jde například o zanedbání povinné výživy, tedy většinou neplacení výživného na děti.