Sošky andělů, svícny, kříž, ale také šperky či mince. Všechny tyto předměty ukradli od ledna zloději v kostelích či dokonce z bytu faráře na Znojemsku. Představitelé církve hovoří o naprosté neúctě. Najít pachatele se policii většinou nedaří. Škody jdou do statisíců.

Policie letos eviduje na Znojemsku již šest případů krádeží v církevních objektech.

K zatím poslednímu vloupání došlo minulý týden v Blížkovicích. Zloděj z místního kostela ukradl dva páry sošek andělů a padesáticentimetrový kříž. „Neznámý pachatel se do objektu vloupal v rozmezí od sedmadvacátého do devětadvacátého května. Dovnitř se dostal rozbitým oknem,“ sdělila mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Poškozením okna a krádeží sošek způsobil zloděj škodu jedenačtyřicet tisíc korun.

Z devíti případů se policii za tři a půl roku podařilo objasnit pouze jednu krádež předmětů z kostela.

Skeptický při hledání pachatele zůstává vranovský děkan Marek Dunda. „Minulý týden jsem se na policii informoval. Bohužel, ani ve Vranově ani v Plenkovicích se nic nepohnulo,“ uvedl.

Dodal, že po krádeži se proti zlodějům lépe pojistili. „Vylepšili jsme i zabezpečení,“ poznamenal Dunda.

Děkan si myslí, že na rozdíl od sousedních zemí chybí v Česku úcta a respekt vůči církevním objektům. Kostel ve Vranově nad Dyjí navštívil zloděj letos v lednu. Kradl také v bytu faráře. „Zmizely dvě dřevěné sošky andělů, které byly součástí varhan z osmnáctého století. Sochy jsou asi čtyřicet centimetrů vysoké a jejich cena je zhruba dvacet tisíc korun,“ informovala již dříve Drahokoupilová.

Děkan Dunda považuje škodu za naprosto podhodnocenou. „Reálná škoda je podle odborníka, se kterým jsem mluvil, nejméně desetkrát vyšší. Navíc jde o nenahraditelnou věc,“ dodal Dunda.

V Hrušovanech nad Jevišovkou se někdo vloupal do budovy fary. „Uvnitř vše prohledal a v bytě faráře odcizil pokladničku s finanční hotovostí přes tři desítky tisíc korun, různé šperky a historické mince,“ přiblížila mluvčí.

Zloději kradli i v kostele v Jaroslavicích. „Zmizela dvě sousoší na levé i pravé straně před oltářem, dva svícny s anděly, kříž a kalich. Římskokatolické farnosti způsobil zloděj škodu padesát pět tisíc korun. Hrozí mu až tři roky vězení,“ vypočítala Drahokoupilová.

O zloději či zlodějích si myslí své hradišťský probošt Josef Hudec. „Podle mého názoru jde o jednoho a téhož člověka, který chodí po okolí a kostely či kaple vykrádá. Deset, patnáct let byl relativní klid, větší počet krádeží vnímám až letos,“ řekl Hudec.

Největší problém je podle probošta s kapličkami na okraji vesnic. „Jednu dobu jsme kapličky otevírali lidem, aby je kdykoli mohli navštívit, teď je budeme muset opět zavírat,“ uvedl Hudec.

Podle vrcholných představitelů církve se v Česku po sametové revoluci ztratilo z kostelů a kapliček přes milion sakrálních předmětů.